/
                 P.V.I.A.C Conference Championship - 2/13/2009
Western Mass Team & Individual Championships
Smith College
Results
Event 1A  Girls High Jump
================================================================
Name                    Year School                  Finals
================================================================
Finals
1 Forrette, Lindsay         12 Chicopee Comp          4-10.00
2 Roy, Chelsea              12 West Springfield      J4-10.00
3 Driscoll, Kate            09 Northampton            4-08.00
3 Carlson, Jenna            11 Minnechaug             4-08.00
5 Rybacki, Kayla            10 East Longmeadow       J4-08.00
5 Baldic, Lauren            12 Mahar                 J4-08.00
5 Keedy, Casey              10 Northampton           J4-08.00
8 Gamidova, Kamilla         12 Minnechaug            J4-08.00
8 Paulin, Caitlin           12 Agawam                J4-08.00
10 Rooney, Taylor            10 East Longmeadow       J4-08.00
11 Roy, Steph                10 West Springfield      J4-08.00
12 Tokarev, Olga             12 Chicopee              J4-08.00
13 Keator, Lynsey            12 Longmeadow             4-06.00
13 O'Hara, Olivia            10 Longmeadow             4-06.00
15 Wheeler, Diedre           10 East Longmeadow       J4-06.00
16 Dupuis, Katelyn           12 Chicopee Comp         J4-06.00
17 Moylan, Maeve             11 Minnechaug             4-04.00
17 Bowie-Edge, Tylar         09 New Leadership         4-04.00
17 King, Erin                11 Northampton            4-04.00
17 Leyda, Katelyn            10 Chicopee               4-04.00
21 Corrigan, Erin            10 Holyoke               J4-04.00
22 Stack, Mary               10 East Longmeadow       J4-04.00
-- Gardner, Jessica          12 Minnechaug                  NH
-- McAnaney, Erin            09 Cathedral                   NH
-- Kiernan, Jeanne           11 Longmeadow                  NH
Event 1B  Boys High Jump
================================================================
Name                    Year School                  Finals
================================================================
1 Daniel, Anthony           12 Minnechaug             6-00.00
2 Shea, Patrick             12 Cathedral             J6-00.00
3 Mailloux, Steven          11 Northampton            5-10.00
4 Berneche, Austin          10 Chicopee Comp         J5-10.00
5 Clayton, Christopher      12 Northampton            5-08.00
6 Ivins, Andrew             11 Athol                  5-06.00
7 Battistoni, Cody          09 Pioneer               J5-06.00
8 Walz, Joseph              11 East Longmeadow       J5-06.00
8 AuYeung, Steven           11 Westfield             J5-06.00
10 Morse, Alex               11 Minnechaug             5-04.00
10 Modesto, Jose             11 Chicopee               5-04.00
12 Cushman, Zach             12 East Longmeadow       J5-04.00
-- LaFountain, Jeff          12 South Hadley                NH
-- Fowler, Wesley            12 West Springfield            NH
-- Cun, Chester              12 Minnechaug                  NH
-- Mailloux, Michael         11 Northampton                 NH
Event 2A  Girls Long Jump
================================================================
Name                    Year School                  Finals
================================================================
1 Rome, Emily               12 Longmeadow            17-04.50
2 Everett, Jenise           11 East Longmeadow       17-04.00
3 Mercure, Aubree           12 Holyoke Catholic      16-11.00
4 Mboya, Miriam             10 New Leadership        16-09.00
5 Breault, Megan            11 Agawam                16-08.25
6 Baird, Maddilyn           12 Westfield             16-04.00
7 Black, Allison            12 Agawam                16-01.00
8 Paine, Natalia            11 Northampton           15-10.50
9 McMahon, Ali              10 East Longmeadow       15-09.00
10 Lentes, Katelyn           12 Holyoke               15-06.50
11 Jalbert, Hannah           12 Minnechaug            15-02.50
12 Odutola, Omowunmi         10 Longmeadow            15-01.00
13 Hopkins, Phoebe           10 Northampton           15-00.50
14 Tabin, Brianna            10 South Hadley          15-00.00
15 Bond, Ayodele             10 Amherst               14-11.25
16 Brochu, Rachel            09 Holyoke               14-07.75
17 Cardinal, Jen             10 Holyoke Catholic      14-07.50
18 Davey, Kelsey             12 South Hadley          14-04.00
19 Sullivan, Marian          11 Minnechaug            13-10.50
20 Fratini, Anne             10 Westfield             13-07.75
21 Ciolek, Alisha            10 Holyoke Catholic      13-07.00
-- Maxey, Morgan             12 Longmeadow                FOUL
-- Butcher, Brianna          12 East Longmeadow           FOUL
Event 2B  Boys Long Jump
================================================================
Name                    Year School                  Finals
================================================================
1 Seidel, Daniel            12 Holyoke               20-03.75
2 Buckland, Jeremiah        12 Athol                 20-02.75
3 Cole, Tony                12 Mahar                 20-01.25
4 Wood, Kahri               11 Longmeadow            19-10.25
5 Irizarry-Gerould, Diego   12 Northampton           19-03.75
6 Mirkin, John              11 Longmeadow            19-02.00
7 Reynolds, Arthur          12 Holyoke               19-01.25
8 Garand, Tim               12 South Hadley          19-00.00
9 Reynolds, Jamall          10 Longmeadow            18-11.50
10 Alston, Abdul             12 Northampton           18-09.75
11 Kelleher, Frank           12 Westfield             18-07.00
12 Cardec, Omar              12 Holyoke               18-06.75
13 Cwieka, Jeremy            11 Chicopee              18-04.25
14 Patnode, Eric             12 East Longmeadow       18-03.50
15 Chandler, Tim             11 Mahar                 17-10.00
16 Gerberich, Brandon        11 Minnechaug            17-07.25
17 D'Allesandro, Dave        12 South Hadley          17-05.75
18 Tardy, Kris               09 Holyoke               16-11.25
Event 3A  Girls Shot Put
================================================================
Name                    Year School                  Finals
================================================================
1 Foster, Sanya             12 New Leadership        39-10.50
2 Bowie-Edge, Jevhan        11 New Leadership        35-05.00
3 Bachinski, Katie          12 Pioneer               34-09.75
4 Boyd, Caroline            12 Minnechaug            34-05.00
5 Brooks, Molly             11 Northampton           33-11.75
6 Judge, Amber              11 Mahar                 31-11.25
7 Kasa, Justina             12 Minnechaug            30-09.25
8 Rossi, Carley             12 Longmeadow            30-03.25
9 Rougeau, Aurora           10 Mohawk                29-03.00
10 Lodge, Tanazia            11 New Leadership        29-00.50
11 Pope, Lyndsay             11 South Hadley          27-08.00
12 Bussiere, Brittney        11 Agawam                27-07.50
13 Batakis, Nicole           10 East Longmeadow       26-04.50
14 Collins, Jenna            12 Minnechaug            26-01.50
15 Kaciak, Jalisa            12 Chicopee              25-07.00
Event 3B  Boys Shot Put
================================================================
Name                    Year School                  Finals
================================================================
1 Hill, Dante               12 Longmeadow            50-10.50
2 Chartier, Justin          12 Agawam                48-06.25
3 Klofas, Garrett           12 Chicopee              47-03.75
4 Siekierski, Justin        12 Minnechaug            45-09.00
5 Truesdell, Rick           12 Mahar                 45-07.50
6 Jackson, John             12 Athol                 44-07.00
7 Bonano, Joe               12 East Longmeadow       41-10.50
8 Chaffin, Chris            12 Pioneer               39-08.75
9 Powers, Jeff              11 Northampton           39-04.75
10 Bovat, Tyler              12 Pioneer               39-04.50
11 Murphy, Lucas             11 Northampton           36-11.00
12 Dickson, Dylan            11 Athol                 35-09.00
Event 4A  Girls 2 Mile Run
================================================================
Name                    Year School                  Finals
================================================================
Finals
1 Haake, Leah               11 Amherst               11:40.54
2 Zimmerman, Hannah         12 Northampton           12:05.76
3 Kietzman, Annie           12 Longmeadow            12:20.10
4 Powell, Christina         11 Holyoke Catholic      12:21.67
5 Beauvais, Kelly           12 West Springfield      12:25.72
6 Meszaros, Molly           10 Minnechaug            12:41.35
7 Howe, Ruth                10 Northampton           12:47.98
8 Sabatini, Stephanie       10 Longmeadow            13:03.46
9 Mangiaratti, Gena         12 Agawam                13:06.21
10 Powell, Nell              11 Holyoke Catholic      13:07.55
11 Garrity, Nora             09 Cathedral             13:16.25
12 Daboul, Hanna             10 Longmeadow            13:19.42
13 Dudek, Maxine             11 Agawam                13:20.61
14 Fish, Emily               09 Agawam                13:22.47
15 Rising, Lisa              12 Amherst               13:23.86
16 Madison, Ashley           10 East Longmeadow       13:24.11
17 Meyer, Patricia           11 Chicopee Comp         13:24.55
18 Merton, Julia             12 East Longmeadow       13:24.94
19 Zimmerman, Samantha       11 Northampton           13:30.31
20 Letendre, Nora            10 Northampton           13:32.04
21 Mboya, Elizabeth          10 New Leadership        14:24.95
Event 4B  Boys 2 Mile Run
================================================================
Name                    Year School                  Finals
================================================================
1 Dunn-Gaudet, Erik         12 Northampton            9:49.63
2 Richard, Michael          12 Holyoke Catholic      10:01.95
3 Mulligan, Brandon         11 Westfield             10:03.41
4 Lutz, Ian                 10 Northampton           10:08.50
5 Hodgins, Cody             09 Holyoke               10:25.74
6 Gallucci, Peter           11 Longmeadow            10:27.07
7 McEvoy, Seamus            10 Longmeadow            10:40.77
8 Dannenhauer, Ray          12 Amherst               10:41.96
9 Hegarty, Mark             09 Cathedral             10:43.51
10 Shepard, Dan              10 Chicopee Comp         10:45.49
11 Mole', Nick               12 Cathedral             10:57.45
12 Sorel, Jeremy             12 Westfield             11:01.69
13 McKenna-Donnelly, Neal    11 Northampton           11:04.60
Event 5A  Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
1 Baird, Maddilyn           12 Westfield                 8.98q  1
2 McMahon, Ali              10 East Longmeadow           9.36q  3
3 Maxey, Taylor             10 Longmeadow                9.41q  2
4 Wolfenden, Amanda         12 East Longmeadow           9.49q  1
5 Mercure, Aubree           12 Holyoke Catholic          9.57q  1
6 Robinson, Shawnique       12 New Leadership            9.57q  3
7 Alves, Meghan             11 Minnechaug                9.57q  2
8 Black, Allison            12 Agawam                    9.70q  2
9 Thomas, Lily              12 Longmeadow                9.73   2
10 Neverett, Paige           10 Athol                     9.93   1
11 Brown, Sonia              11 Amherst                   9.98   1
12 Murdza, Allison           11 Minnechaug               10.01   3
13 Ciolek, Alisha            10 Holyoke Catholic         10.04   2
14 Schnepp, Becca            11 Agawam                   10.07   1
15 Reed, Alexis              11 Amherst                  10.23   2
16 Baldic, Lauren            12 Mahar                    10.34   2
17 Englaish, Sarah           11 Northampton              10.39   3
18 Harris, Chelsea           11 Mahar                    11.05   1
19 Dupuis, Katelyn           12 Chicopee Comp            11.10   3
20 Gonet, Gaby               11 Agawam                   11.54   3
21 DeMakis, Melanie          10 South Hadley             11.76   2
Event 5A  Girls 55 Meter Hurdles
================================================================
Name                    Year School                  Finals
================================================================
Finals
1 Baird, Maddilyn           12 Westfield                 8.68
2 Maxey, Taylor             10 Longmeadow                9.28
3 Mercure, Aubree           12 Holyoke Catholic          9.39
4 McMahon, Ali              10 East Longmeadow           9.53
5 Alves, Meghan             11 Minnechaug                9.54
6 Wolfenden, Amanda         12 East Longmeadow           9.64
7 Robinson, Shawnique       12 New Leadership            9.74
8 Black, Allison            12 Agawam                    9.83
Event 5B  Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
1 Garand, Tim               12 South Hadley              8.58q  3
2 Budz, Collin              12 Chicopee                  8.63q  1
3 Seifert, Ryan             11 Chicopee Comp             8.64q  3
4 Bonano, Joe               12 East Longmeadow           8.75q  2
5 Wood, Kahri               11 Longmeadow                8.76q  2
6 Copeland, Greg            10 Longmeadow                8.97q  2
7 Forgue, Jeremy            11 Chicopee Comp             9.06q  1
8 Asselin, Garret           12 Agawam                    9.10q  3
9 King, Kenneth             11 Minnechaug                9.16   2
10 Copella, Dylan            11 Cathedral                 9.22   3
11 DeMakis, Will             12 South Hadley              9.26   3
12 Larose, Glenn             11 Chicopee Comp             9.40   3
13 Baker, Alexander          11 Minnechaug                9.42   1
14 Ivins, Andrew             11 Athol                     9.49   1
15 Allen, Brian              12 Westfield                 9.93   2
16 Vyce, Alex                09 Chicopee                 10.15   2
17 Jensen, Karl              10 West Springfield         10.51   3
18 Young, Marc               11 Minnechaug               10.57   1
-- Fowler, Wesley            12 West Springfield            FS   1
-- Cardec, Omar              12 Holyoke                     DQ   1  Interference
-- Gerhardson, Tyler         11 Chicopee Comp               DQ   2  Ran around hurdle
Event 5B  Boys 55 Meter Hurdles
================================================================
Name                    Year School                  Finals
================================================================
Finals
1 Wood, Kahri               11 Longmeadow                8.37
2 Bonano, Joe               12 East Longmeadow           8.48
3 Budz, Collin              12 Chicopee                  8.53
4 Asselin, Garret           12 Agawam                    9.13
5 Forgue, Jeremy            11 Chicopee Comp             9.14
6 Copeland, Greg            10 Longmeadow                9.26
7 Garand, Tim               12 South Hadley              9.77
-- Seifert, Ryan             11 Chicopee Comp              DNF
Event 6A  Girls 55 Meter Dash
===================================================================
Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
1 Maxey, Morgan             12 Longmeadow                7.45q  3
2 Mboya, Miriam             10 New Leadership            7.48q  1
3 VanNess, Jill             12 Agawam                    7.50q  2
4 Tabin, Brianna            10 South Hadley              7.51q  2
5 Everett, Jenise           11 East Longmeadow           7.67q  1
5 Breault, Megan            11 Agawam                    7.67q  3
7 Mangiaratti, Emily        12 Amherst                   7.79q  3
8 Lentes, Katelyn           12 Holyoke                   7.84q  2
9 Odutola, Omowunmi         10 Longmeadow                7.88   3
10 Hill, Victoria            10 West Springfield          7.92   1
11 Rhinehart, Maya           10 East Longmeadow           7.94   1
12 Sullivan, Marian          11 Minnechaug                7.96   1
13 Bond, Ayodele             10 Amherst                   8.00   2
14 Roy, Chelsea              12 West Springfield          8.03   3
15 Spring, Leah              12 South Hadley              8.05   2
16 Bowie-Edge, Tylar         09 New Leadership            8.06   2
17 Bsat, Mia                 11 Longmeadow                8.07   3
18 Brochu, Rachel            09 Holyoke                   8.10   1
19 Simpson, Shamoore         11 Cathedral                 8.22   2
20 Butcher, Brianna          12 East Longmeadow           8.29   3
Event 6A  Girls 55 Meter Dash
================================================================
Name                    Year School                  Finals
================================================================
Finals
1 VanNess, Jill             12 Agawam                    7.30
2 Mboya, Miriam             10 New Leadership            7.34
3 Maxey, Morgan             12 Longmeadow                7.37
4 Tabin, Brianna            10 South Hadley              7.47
5 Everett, Jenise           11 East Longmeadow           7.63
6 Breault, Megan            11 Agawam                    7.72
7 Lentes, Katelyn           12 Holyoke                   7.81
8 Mangiaratti, Emily        12 Amherst                   7.82
Event 6B  Boys 55 Meter Dash
===================================================================
Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
1 Gilbert, Alex             12 Northampton               6.79q  2
2 Cwieka, Jeremy            11 Chicopee                  6.80q  1
3 Reynolds, Arthur          12 Holyoke                   6.82q  1
4 Morse, Alex               11 Minnechaug                6.85q  2
5 LaFountain, Jeff          12 South Hadley              6.95q  2
6 Duncan-Howard, Raymond    11 Minnechaug                6.98q  1
7 Boaten-Adusei, Kobi       11 Minnechaug                7.04q  1
7 O'Neil, Colin             12 East Longmeadow           7.04q  2
9 Areche, John              11 Westfield                 7.10   1
10 Brooks, Nathan            11 Longmeadow                7.12   2
11 Ahamed, Arshik            11 Westfield                 7.15   2
12 Stewart, Tyrell           11 Longmeadow                7.17   2
13 Irizarry-Gerould, Diego   12 Northampton               7.19   1
14 Laboy, Charlie            11 Chicopee Comp             7.31   1
Event 6B  Boys 55 Meter Dash
================================================================
Name                    Year School                  Finals
================================================================
Finals
1 Cwieka, Jeremy            11 Chicopee                  6.73
2 Reynolds, Arthur          12 Holyoke                   6.76
3 Gilbert, Alex             12 Northampton               6.76
4 Morse, Alex               11 Minnechaug                6.79
5 LaFountain, Jeff          12 South Hadley              6.91
6 Boaten-Adusei, Kobi       11 Minnechaug                6.92
7 Duncan-Howard, Raymond    11 Minnechaug                6.94
8 O'Neil, Colin             12 East Longmeadow           6.98
Event 7A  Girls 1 Mile Run
================================================================
Name                    Year School                  Finals
================================================================
1 Veit, Kristen             12 Holyoke Catholic       5:17.46
2 Dudek, Jenny              10 Agawam                 5:28.10
3 Sullivan, Julia           11 Northampton            5:34.95
4 Lellman, Charlotte        10 Northampton            5:35.78
5 Gould, Audrey             09 Amherst                5:37.81
6 Blackman, Camille         09 Longmeadow             5:38.41
7 Stocker, Carolyn          10 Westfield              5:41.29
8 Zimmerman, Chloe          11 Amherst                5:42.55
9 Sypek, Mary               12 Holyoke Catholic       5:47.13
10 Hakanson - Stacy, Katie   12 East Longmeadow        5:49.33
11 Hurley, Samantha          10 Agawam                 5:51.04
12 Kalil, Sabrina            09 West Springfield       5:53.03
13 Brunelle, Molly           12 Minnechaug             5:53.56
14 Fisher, Erica             11 Holyoke Catholic       5:54.22
15 Lapointe, Brooke          11 Holyoke Catholic       5:54.85
16 Footit, Mara              09 Cathedral              6:08.02
Event 7B  Boys 1 Mile Run
================================================================
Name                    Year School                  Finals
================================================================
1 Brigham, Atticus          12 Amherst                4:39.79
2 Keith, Tyler              12 Northampton            4:39.93
3 Wright, Alex              10 West Springfield       4:44.23
4 Henry, Alec               11 Mohawk                 4:48.66
5 Clayton, Christopher      12 Northampton            4:52.85
6 Hummel, Nicholas          10 Minnechaug             4:54.03
7 Elkinton, Barry           12 Amherst                4:54.66
8 Learned, Brandon          12 Agawam                 4:56.16
9 Ulm, Tyler                11 Westfield              5:06.16
10 Bellows, Jacob            09 Westfield              5:06.47
Event 8A  Girls 600 Meter Run
================================================================
Name                    Year School                  Finals
================================================================
1 Larson, Emma              10 Northampton            1:44.58
2 Kapinos, Jen              11 Agawam                 1:47.27
3 Rooney, Taylor            10 East Longmeadow        1:47.91
4 Durfer, Lauren            10 Northampton            1:48.39
5 Gates, Denise             12 Agawam                 1:48.77
6 Avery, Christina          11 Minnechaug             1:49.20
7 Cardinal, Jen             10 Holyoke Catholic       1:50.09
8 Oldenburg, Madeleine      11 Mohawk                 1:50.16
9 Fisher, Jenna             09 Longmeadow             1:50.27
10 Mack, Alex                09 Minnechaug             1:50.84
11 Smith, Katelyn            10 Longmeadow             1:50.87
12 Corrigan, Erin            10 Holyoke                1:51.75
13 Dupuis, Rebecca           12 Chicopee Comp          1:51.86
14 Desmarais, Alyssa         11 Westfield              1:51.92
15 Grassetti, Angela         10 Agawam                 1:52.29
16 Bengston, Giorgi          09 East Longmeadow        1:53.09
17 Donaruma, Aimee           11 Minnechaug             1:56.43
18 Shea, Paula               11 Longmeadow             1:56.81
19 Kuziak, Shea              11 Longmeadow             1:58.33
20 Sharick, Melanie          10 Amherst                1:59.23
Event 8B  Boys 600 Meter Run
================================================================
Name                    Year School                  Finals
================================================================
1 Cumberlander, Tyler       12 Westfield              1:24.95
2 Ferguson, William         12 East Longmeadow        1:26.55
3 Mailloux, Michael         11 Northampton            1:26.95
4 Dragon, Pat               11 South Hadley           1:30.24
5 Martin, Cam               11 East Longmeadow        1:30.65
6 Hepper, Greg              10 Longmeadow             1:30.88
7 Kidrick, Matt             10 Westfield              1:31.38
8 Courtney, Taylor          12 Minnechaug             1:35.50
Event 9A  Girls 300 Meter Run
===================================================================
Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
1 Paine, Natalia            11 Northampton              41.67   4
2 Rome, Emily               12 Longmeadow               43.31   4
3 Rybacki, Kayla            10 East Longmeadow          43.87   4
4 Fisher, Jennifer          10 Minnechaug               44.28   3
5 Hopkins, Phoebe           10 Northampton              44.43   4
6 Russo, Lauren             12 East Longmeadow          44.46   3
7 Forrette, Lindsay         12 Chicopee Comp            44.86   4
8 Martin, Kelsey            09 Chicopee Comp            44.99   4
9 Esposito, Alexandria      12 Minnechaug               45.88   3
10 Boyd, Abigail             09 Minnechaug               46.08   1
11 Davey, Kelsey             12 South Hadley             46.58   3
12 Baker, Krea               10 Minnechaug               46.69   3
13 Laurin, Natalie           09 Chicopee                 46.84   3
14 Moltenbrey, Megan         12 Westfield                47.03   2
15 Mayhew, Shannon           12 Westfield                47.14   2
16 Wright, Tiara             10 Chicopee Comp            47.18   2
17 Rougeau, Aurora           10 Mohawk                   47.59   2
18 Katz, Abby                12 Longmeadow               48.51   1
19 Sullivan, Anna            10 South Hadley             48.89   1
20 Jackman, Mary             09 Minnechaug               49.12   1
Event 9B  Boys 300 Meter Run
===================================================================
Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
1 Fisher, Mike              11 Longmeadow               37.03   4
2 Buckland, Jeremiah        12 Athol                    37.16   4
3 Cole, Tony                12 Mahar                    37.50   3
4 Mailloux, Steven          11 Northampton              37.84   4
5 Martin, Shawn             11 Minnechaug               38.17   2
6 Cangialosi, Paul          11 Longmeadow               38.29   3
7 Ciolek, Paul              12 South Hadley             38.29   4
8 Zavis, Keaton             11 Northampton              38.56   3
9 Lagares, Michael          12 Holyoke                  38.57   4
10 Gerberich, Brandon        11 Minnechaug               38.58   4
11 Whitaker, Xavier          10 Mohawk                   38.72   3
12 Heggertveit, Espen        12 Mohawk                   38.93   3
13 Patnode, Eric             12 East Longmeadow          39.59   2
14 Coopee, Justin            11 Amherst                  39.70   2
15 Burlingame, Randy         12 Westfield                39.85   2
16 D'Allesandro, Dave        12 South Hadley             39.92   2
17 Chandler, Tim             11 Mahar                    40.16   1
18 O'Brien, Garrett          12 Athol                    40.38   1
19 Tardy, Kris               09 Holyoke                  40.73   2
Event 10A  Girls 1000 Meter Run
================================================================
Name                    Year School                  Finals
================================================================
1 McGilpin, Julie           12 Westfield              3:01.38
2 Montano, Becca            12 Agawam                 3:10.11
3 Wolff, Rachael            11 Holyoke Catholic       3:15.35
4 Tromblay, Ashley          12 Minnechaug             3:16.01
5 Shypula, Kristen          11 Longmeadow             3:17.79
6 Rezendes, Staci           09 Holyoke Catholic       3:19.16
7 Ripke, Allyson            12 Agawam                 3:27.11
8 Rooke, Falon              10 Holyoke Catholic       3:27.24
9 Jenkins-Sullivan, Emma    10 Northampton            3:31.74
10 Burnett, Kyra             12 Minnechaug             3:34.24
11 Rondeau, Sara             12 South Hadley           3:37.16
12 Fratini, Anne             10 Westfield              3:44.84
Event 10B  Boys 1000 Meter Run
================================================================
Name                    Year School                  Finals
================================================================
1 Rieker, Conor             10 Agawam                 2:44.17
2 Johnson, Matt             12 East Longmeadow        2:44.60
3 Conniff, Justin           11 Longmeadow             2:44.99
4 Dumont-McCaffery, Aidan   12 Amherst                2:45.14
5 Bockus, Scott             12 Athol                  2:46.63
6 Taylor, Zack              12 Longmeadow             2:47.51
7 Marcotte, Sam             11 Minnechaug             2:49.88
8 Wanar, Harry              12 Northampton            2:50.17
9 Neveu, Luke               11 Longmeadow             2:50.65
10 Horstman, John            10 South Hadley           2:51.21
11 Kane, Brendan             12 East Longmeadow        2:53.48
12 Enko, Mike                10 Westfield              2:54.78
13 Sullivan, Alexander       09 Northampton            2:56.10
14 Bandoski, Alexander       09 Minnechaug             2:56.13
15 Bibeau, Evan              11 Holyoke                2:57.33
16 Sutherland, Reed          11 Chicopee Comp          2:59.30
17 Jones, Justin             11 Minnechaug             2:59.35
18 Boroff, Addison           12 South Hadley           3:01.70
19 Miller, Jacob             11 Longmeadow             3:03.71
Event 11A  Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
School                                               Finals  H#
===================================================================
1 Longmeadow High School                              1:52.50   3
2 South Hadley High School                            1:53.22   3
3 Agawam High School                                  1:53.60   2
4 Minnechaug Regional HS                              1:53.99   3
5 Northampton High School                             1:54.31   3
6 East Longmeadow HS                                  1:55.33   3
7 West Springfield HS                                 1:55.87   2
8 Holyoke Catholic HS                                 1:57.69   3
9 Chicopee Comprehensive HS                           1:57.72   2
10 Holyoke High School                                 1:58.09   2
11 Amherst Regional HS                                 1:59.00   2
12 Mohawk Trail Regional HS                            2:01.75   1
13 Westfield High School                               2:04.03   1
14 Spfld. Cathedral HS                                 2:09.98   1
15 Chicopee High School                                2:11.30   1
Event 11B  Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================
School                                               Finals  H#
===================================================================
1 Minnechaug Regional HS                              1:38.61   3
2 Northampton High School                             1:39.14   3
3 Holyoke High School                                 1:40.02   2
4 Longmeadow High School                              1:41.25   3
5 East Longmeadow HS                                  1:42.19   3
6 Westfield High School                               1:42.20   2
7 West Springfield HS                                 1:42.28   2
8 Agawam High School                                  1:43.08   2
9 Chicopee Comprehensive HS                           1:44.75   1
10 Spfld. Cathedral HS                                 1:45.47   2
11 Mohawk Trail Regional HS                            1:46.10   1
-- South Hadley High School                                 DQ   3  Unacceptable Languag
-- Chicopee High School                                     DQ   3  Cut off another team
Event 12A  Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
School                                               Finals  H#
===================================================================
1 Northampton High School                             4:11.25   3
2 East Longmeadow HS                                  4:16.89   3
3 Longmeadow High School                              4:25.53   3
4 Westfield High School                               4:27.25   3
5 Minnechaug Regional HS                              4:38.42   2
6 Agawam High School                                  4:41.71   3
7 South Hadley High School                            4:46.61   2
8 Chicopee High School                                4:49.79   2
9 Holyoke Catholic HS                                 4:53.49   3
10 Amherst Regional HS                                 4:54.72   2
11 Chicopee Comprehensive HS                           5:04.15   1
12 Spfld. Cathedral HS                                 5:16.54   1
13 New Leadership Charter School                       5:34.73   1
Event 12B  Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================
School                                               Finals  H#
===================================================================
1 Northampton High School                             3:39.57   3
2 Longmeadow High School                              3:41.04   3
3 East Longmeadow HS                                  3:41.43   3
4 Westfield High School                               3:43.47   3
5 South Hadley High School                            3:46.94   3
6 Athol High School                                   3:47.73   2
7 Ralph C. Mahar Regional HS                          3:52.12   2
8 Minnechaug Regional HS                              3:53.38   2
9 Chicopee Comprehensive HS                           3:58.09   1
10 Agawam High School                                  3:58.51   3
11 Chicopee High School                                4:00.84   2
12 West Springfield HS                                 4:03.03   1
13 Amherst Regional HS                                 4:27.89   2
Event 13A  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
School                                               Finals
================================================================
1 Agawam High School                                 10:11.12
2 Holyoke Catholic HS                                10:17.94
3 Longmeadow High School                             10:26.32
4 Northampton High School                            10:28.62
5 East Longmeadow HS                                 10:33.80
6 Amherst Regional HS                                10:40.95
7 Minnechaug Regional HS                             11:12.76
8 West Springfield HS                                11:23.94
9 Westfield High School                              11:30.17
10 Spfld. Cathedral HS                                11:33.41
11 South Hadley High School                           11:45.98
12 Chicopee Comprehensive HS                          12:43.64
13 Chicopee High School                               12:52.29
-- Mohawk Trail Regional HS                                 DQ   Interference first e
Event 13B  Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
School                                               Finals
================================================================
1 Northampton High School                             8:49.61
2 Agawam High School                                  8:56.51
3 Amherst Regional HS                                 9:05.68
4 East Longmeadow HS                                  9:16.16
5 Minnechaug Regional HS                              9:23.93
6 Spfld. Cathedral HS                                 9:24.20
7 Chicopee Comprehensive HS                           9:33.40
8 Holyoke High School                                 9:33.48
9 West Springfield HS                                 9:33.91
10 Westfield High School                               9:40.41
11 Holyoke Catholic HS                                 9:40.43
12 Chicopee High School                               10:14.94
Women - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
1) Northampton High School     68        2) Longmeadow High School     63
3) Agawam High School          56        4) Holyoke Catholic HS        41
5) East Longmeadow HS          40        6) New Leadership Charter Sc  30
7) Minnechaug Regional HS      27        8) Westfield High School      25
9) Amherst Regional HS         13       10) South Hadley High School   12
11) West Springfield HS         10       11) Chicopee Comprehensive HS  10
13) Pioneer Valley Reg. HS       6       14) Ralph C. Mahar Regional H   2
Men - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
1) Northampton High School     78        2) Longmeadow High School     58
3) East Longmeadow HS          38        4) Minnechaug Regional HS     34
5) Agawam High School          30        6) Holyoke High School        26
7) Chicopee High School        22        8) Athol High School          21
8) Westfield High School       21       10) Amherst Regional HS        20
11) Ralph C. Mahar Regional HS  14       12) Spfld. Cathedral HS         9
13) South Hadley High School     8       13) Holyoke Catholic HS         8
15) West Springfield HS          6       15) Chicopee Comprehensive HS   6
17) Mohawk Trail Regional HS     4