Districts F&G Division 1 Championship - 5/18/2012
PVIAC/Berkshires D-1
Holyoke High School

​Results:
​ Event 1A Girls High Jump Open @ 4'4" ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 881 Pascucci, Adrienne 11 Northampton High 5-02.00 2 986 Kapinos, Christina 12 Longmeadow High J5-02.00 3 809 Jones, Rachel 11 Minnechaug R 5-00.00 3 888 Tompkins, Leah 11 Northampton High 5-00.00 5 946 Suse, Paige 09 East Longmeadow J5-00.00 6 940 Kennedy, Shannon 09 East Longmeadow 4-10.00 6 678 Williams, Rebecca 09 Pittsfield High 4-10.00 7 814 Morin, Caitlin 11 Minnechaug R J4-10.00 8 904 Werenski, Hope 10 South Hadley Hig J4-10.00 10 305 Hartnett, Bridget 11 Westfield High S 4-08.00 10 874 Lutz, Mariel 09 Northampton High 4-08.00 12 985 Jones, Emma 09 Longmeadow High J4-08.00 13 671 Powers, Makayla 10 Pittsfield High J4-08.00 14 878 Moore, Anna 10 Northampton High J4-08.00 15 862 Laughnane, Lisa 10 Taconic High 4-06.00 16 666 Kittler, Megan 11 Pittsfield High J4-06.00 17 639 Maynard, Samantha 10 Chicopee High Sc 4-04.00 17 286 Farrell, Jacky 11 Wahconah Regiona 4-04.00 19 848 Paltz, Kathrine 10 Agawam High Scho J4-04.00 19 637 Humel, Kayla 10 Chicopee High Sc J4-04.00 21 287 Guthrie, Serena 09 Wahconah Regiona J4-04.00 21 304 Florek, Olivia 09 Westfield High S J4-04.00 -- 670 Patti, Taylor 09 Pittsfield High NH -- 300 Andrews, Emily 10 Westfield High S NH
​Event 1B Boys High Jump Open @ 5'4" ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 707 Varney, Nate 12 East Longmeadow 6-00.00 2 560 Roy, Chris 11 Chicopee High Sc J6-00.00 3 247 Cross, Keiland 12 Pittsfield High 5-10.00 4 20 Williams, Dayvon 12 HS of Commerce J5-10.00 5 536 Hennessey, Killian 12 Longmeadow High J5-10.00 6 734 Barrett, Michael 10 Minnechaug R J5-10.00 7 736 Clements, Jacob 11 Minnechaug R 5-08.00 8 769 Nortonsmith, Avery 09 Northampton High J5-08.00 9 971 Maysonet, Jaun 12 Westfield High S J5-08.00 10 595 Godreau-Rivera, Gu 10 Holyoke High Sch 5-06.00 11 657 Stanikmas, Justin 10 Agawam High Scho J5-06.00 11 531 Ahearn, Patrick 11 Longmeadow High J5-06.00 13 530 Watt, Brandon 10 Ludlow High Scho J5-06.00 14 718 Farah, Fahmi 11 Amherst Regional J5-06.00 15 522 Lamontagne, Jeremy 11 Ludlow High Scho J5-06.00
​Event 2A Girls Pole Vault Open @ 6'6" ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 909 Coelho, Kaitlyn 12 Ludlow High Scho 9-00.00 2 261 Delude, Christina 10 Belchertown High 8-06.00 3 937 Brewer, Danielle 11 East Longmeadow 8-00.00 4 923 McCarthy, Meagan 09 Ludlow High Scho J8-00.00 5 903 Thibault, Angela 09 South Hadley Hig J8-00.00 6 946 Suse, Paige 09 East Longmeadow 7-06.00 6 687 Martins, Claudia 12 Amherst Regional 7-06.00 6 634 Elmer, Hanna 09 Chicopee High Sc 7-06.00 9 815 Trecker, Sara 10 Minnechaug R J7-06.00 10 883 Reynolds, Isabelle 09 Northampton High 7-00.00 10 983 Henshaw, Mary 10 Longmeadow High 7-00.00 12 914 Freniere, Victoria 09 Ludlow High Scho J7-00.00 12 989 LePage, Elise 10 Longmeadow High J7-00.00 14 842 Dustin, Megan 09 Agawam High Scho J7-00.00 14 841 Daubitz, Caroline 12 Agawam High Scho J7-00.00 14 806 Courtney, Madison 10 Minnechaug R J7-00.00 17 275 Roux, Samantha 12 Chicopee Compreh 6-06.00 17 931 Rodrigues, Stephan 12 Ludlow High Scho 6-06.00 19 892 Zogbaum, Lily 09 Northampton High J6-06.00 19 681 Black, Rosie 10 Amherst Regional J6-06.00 19 872 Leader, Rachel 11 Northampton High J6-06.00 22 906 Almeida, Michelle 11 Ludlow High Scho J6-06.00
​Event 2B Boys Pole Vault Open @ 9'6" ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 562 Tereso, Kyle 11 Chicopee High Sc 12-06.00 2 655 Roberts, Tyler 12 Agawam High Scho J12-06.00 2 240 Stearley, Devon 11 Chicopee Compreh J12-06.00 4 549 Delisle, Patrick 10 Chicopee High Sc 12-00.00 5 729 Sylvan, Nate 12 Amherst Regional 11-06.00 5 517 Dominique, Wes 12 Ludlow High Scho 11-06.00 7 749 Roughgarden, Antho 10 Minnechaug R 11-00.00 8 547 Cooley, Stephen 11 Chicopee High Sc 10-06.00 8 385 Cote, Jake 11 Belchertown High 10-06.00 8 540 Koerner, Alex 12 Longmeadow High 10-06.00 11 519 Ferrera, John 11 Ludlow High Scho J10-06.00 11 383 Burns, Andrew 11 Belchertown High J10-06.00 13 648 Asselin, Weston 09 Agawam High Scho J10-06.00 14 555 Jablonski, Nichola 10 Chicopee High Sc 10-00.00 14 532 Berube, Ned 12 Longmeadow High 10-00.00 -- 552 Donnelly, Christop 12 Chicopee High Sc NH
​Event 3A Girls Long Jump ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 295 Sprague, Marisa 12 Wahconah Regiona 17-01.00 2 928 Pereira, Kaycee 12 Ludlow High Scho 16-10.50 3 950 Weithofer, Julia 11 East Longmeadow 16-09.50 4 642 Miller, Quinn 11 Chicopee High Sc 15-11.00 5 793 Davis, Jasmine HS of Commerce J15-11.00 6 869 Dibrindisi, Alexan 09 Northampton High 15-07.00 7 283 Cherry, Cate 12 Wahconah Regiona 15-06.00 8 838 Bard, Leisl 12 Agawam High Scho 15-05.00 9 949 Weithofer, Gabriel 10 East Longmeadow 15-04.00 10 691 Sylvan, Maisy 11 Amherst Regional 15-02.00 11 264 Jackson, Melanie 11 Belchertown High 15-01.50 12 991 Miller, Julia 11 Longmeadow High 15-00.50 13 835 Spencer, Diamante 11 Central High 14-11.00 14 948 Varney, Rebecca 10 East Longmeadow 14-10.00 15 260 Burke, Jessica 12 Belchertown High 14-09.00 16 300 Andrews, Emily 10 Westfield High S J14-09.00 17 936 Brennan, Vivian 10 East Longmeadow 14-08.00 18 903 Thibault, Angela 09 South Hadley Hig J14-08.00 19 828 Christian, Arielle 11 Central High 14-05.00 20 820 Costello, Carly 10 Holyoke High Sch 14-02.00 21 302 Diltz, Karly 09 Westfield High S 14-01.00 22 873 Loomis, Sage 10 Northampton High 14-00.50 23 850 Theroux, Elizabeth 10 Agawam High Scho 13-11.50 24 826 Plasse, Becca 09 Holyoke High Sch 13-11.00 25 299 White, Alanna 11 Wahconah Regiona J13-11.00 26 307 Lehman, Alex 11 Westfield High S J13-11.00 27 813 Michaud, Kayla 10 Minnechaug R J13-11.00 28 315 Seymour, Christina 10 Westfield High S 13-10.00 29 636 Gardner, Sarah 10 Chicopee High Sc 13-09.50 30 280 Spells, Kiara 09 Chicopee Compreh 13-09.25 31 680 Wright, Amanda 09 Pittsfield High 13-07.00 32 272 Klinkowski, Kylee 10 Chicopee Compreh 13-06.50
​Event 3B Boys Long Jump ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 601 Tardy, Kris 12 Holyoke High Sch 20-06.25 2 560 Roy, Chris 11 Chicopee High Sc 20-06.00 3 564 Vyce, Alex 12 Chicopee High Sc 20-03.50 4 723 Latour, John 12 Amherst Regional 20-02.50 5 709 Brown, Conlan 12 Amherst Regional J20-02.50 6 730 Torres, Taj-Amir 09 Amherst Regional 20-02.25 7 389 Stacy, Brian 12 Belchertown High 20-00.50 8 961 Barbeito, Quinn 11 Westfield High S 19-09.25 9 590 Dean, Ryan 11 Holyoke High Sch 19-08.75 10 750 Rushby, Matt 12 Minnechaug R 19-08.25 11 241 Vaccaro, Tyler 11 Chicopee Compreh 19-03.75 12 566 Benvenutti, David 12 HS of Science & 18-11.50 13 962 Cravet, Max 11 Westfield High S 18-08.25 14 765 Mam, Daniel 11 Northampton High 18-05.25 15 778 Boua, Pat Taconic High 18-05.00 16 224 Williams, Darryl 12 Central High 18-03.50 17 751 Schultz, Peter 12 Minnechaug R 18-03.25 18 772 Scott, Jonathan 12 Northampton High 17-08.50 19 766 McLaughlin, Thomas 10 Northampton High 17-08.25 20 210 Haines, Mysean 11 Central High 17-04.75 21 206 Kim, Tony 11 Cathedral High 17-00.50 22 536 Hennessey, Killian 12 Longmeadow High 17-00.25 23 545 White, Tony 11 Longmeadow High 16-10.50 24 529 Thompson, Matt 11 Ludlow High Scho 16-05.00 25 787 Gilmore, Matt 10 Pittsfield High 16-04.25
​Event 4A Girls Triple Jump ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 295 Sprague, Marisa 12 Wahconah Regiona 35-09.00 2 642 Miller, Quinn 11 Chicopee High Sc 34-11.75 3 944 Rybacki, Erin 12 East Longmeadow 34-03.50 4 928 Pereira, Kaycee 12 Ludlow High Scho 34-01.75 5 837 Whitley, Jasmin 12 Central High J34-01.75 6 949 Weithofer, Gabriel 10 East Longmeadow 34-00.50 7 950 Weithofer, Julia 11 East Longmeadow 33-09.50 8 884 Sharp, Sophie 09 Northampton High 32-10.00 9 816 Warner, Amber 12 Minnechaug R 32-08.25 10 893 Ashwood, Kim 12 South Hadley Hig 32-03.75 11 985 Jones, Emma 09 Longmeadow High 32-02.00 12 790 Velez, Deliani 09 HS of Science & 31-10.75 13 283 Cherry, Cate 12 Wahconah Regiona 31-09.00 14 991 Miller, Julia 11 Longmeadow High 31-06.75 15 863 Luscier, Courtney 10 Taconic High 31-06.50 16 641 McAndrew, Taylor 12 Chicopee High Sc 29-05.25 17 659 Burr, Hannah 11 Pittsfield High 29-01.75 18 301 Day, Ashley 09 Westfield High S 28-08.75
​Event 4B Boys Triple Jump ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 724 Nkamebo, Tchuijo 12 Amherst Regional 45-02.75 2 223 Perez, Edison 10 Central High 41-08.25 3 961 Barbeito, Quinn 11 Westfield High S 41-05.00 4 12 Jones, Tevin 12 HS of Commerce 41-03.00 5 601 Tardy, Kris 12 Holyoke High Sch 40-04.00 6 564 Vyce, Alex 12 Chicopee High Sc 40-02.75 7 20 Williams, Dayvon 12 HS of Commerce 40-02.00 8 224 Williams, Darryl 12 Central High 40-01.00 9 530 Watt, Brandon 10 Ludlow High Scho 39-05.00 10 389 Stacy, Brian 12 Belchertown High 39-03.00 11 750 Rushby, Matt 12 Minnechaug R 39-02.50 12 718 Farah, Fahmi 11 Amherst Regional 39-00.75 13 962 Cravet, Max 11 Westfield High S 38-07.75 14 781 Nda, Dom Taconic High 38-06.25 15 532 Berube, Ned 12 Longmeadow High 38-02.75 16 250 Glass, Derek 12 Pittsfield High 38-02.50 17 734 Barrett, Michael 10 Minnechaug R 37-10.25 18 236 Pelter, Ray 11 Chicopee Compreh 37-08.00 19 712 Clarke, Devin 11 Amherst Regional 37-05.75 20 759 Gilson, Aidan 09 Northampton High 37-04.75 21 529 Thompson, Matt 11 Ludlow High Scho 37-02.50 22 18 Vitalian, Jordan 11 HS of Commerce 37-00.00 23 755 Belkin, Daniel 09 Northampton High 36-11.00 24 233 Lawlor, Brandon 10 Chicopee Compreh 36-00.50 25 227 Brzoska, Drew 11 Chicopee Compreh 35-05.00 25 970 Martin, Alex 10 Westfield High S 35-05.00 27 561 Slaughter, Michael 11 Chicopee High Sc 35-01.50 28 729 Sylvan, Nate 12 Amherst Regional 35-00.00 29 725 Owens, Dylan 11 Amherst Regional 33-02.75
​Event 5A Girls Discus Throw ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 632 Collins, Stephanie 10 Chicopee High Sc 97-04 2 314 Rothermel, Jenna 10 Westfield High S 94-03 3 818 Brochu, Rachel 12 Holyoke High Sch 93-07 4 902 Stefanowicz, Miche 10 South Hadley Hig 93-00 5 945 Simonds, Liann 11 East Longmeadow 87-01 6 916 Kinsey, Abby 10 Ludlow High Scho 86-01 7 905 Adamopoulos, Ava 11 Ludlow High Scho 85-05 8 831 King, Heather 11 Central High 84-01 9 867 Witkowski, Jenn 11 Taconic High 82-05
10 266 McGrath, Kayla 11 Belchertown High 81-07 11 663 Hunt, Rachael 11 Pittsfield High 79-10 12 861 Doerle, Alyssa 09 Taconic High 78-06 13 943 Oglesby, Elizabeth 11 East Longmeadow 77-03 14 977 Discenza, Gabby 12 Longmeadow High 77-02 15 644 Parenteau, Nicole 12 Chicopee High Sc 73-09 16 947 Tucker, Kenya 12 East Longmeadow 71-08 17 811 Long, Kalin 12 Minnechaug R 71-05 18 889 Twarog, Sophia 12 Northampton High 68-08 19 798 Weaver, Destiny 11 HS of Commerce 66-07
​Event 5B Boys Discus Throw ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 557 McInerney, James 12 Chicopee High Sc 140-02 2 723 Latour, John 12 Amherst Regional 135-07 3 537 Hill, Devaughn 12 Longmeadow High 124-06 4 578 Denny, Khalid 11 West Springfield 121-02 5 29 Nichols, Dean 12 Wahconah Regiona 115-00 6 27 Kays, Tyler 12 Wahconah Regiona 111-04 7 515 Dent, Matt 10 Ludlow High Scho 109-03 8 211 Hicks, Juquan 12 Central High 108-05 9 711 Catlin, Tyler 12 Amherst Regional 106-09 10 695 Greany, Zachary 12 South Hadley Hig 105-08 11 244 Brazee, Kyle 11 Pittsfield High 102-08 12 253 Panetti, Tyler 12 Pittsfield High 98-10 13 524 Lewandowski, Konra 11 Ludlow High Scho 94-02 14 770 Ogulewicz, Nathan 12 Northampton High 90-11 15 226 Arvanitis, Keith 12 Chicopee Compreh 89-03 16 697 Lucia, Anthony 12 South Hadley Hig 86-08 17 207 Leblanc, Kevin 11 Cathedral High 71-04
​Event 6A Girls Javelin Throw ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 939 Kennedy, Lauren 11 East Longmeadow 127-04 2 858 Mosijchuk, Julia 12 West Springfield 111-07 3 996 Siegel, Rachel 12 Longmeadow High 109-00 4 915 Guyon, Alyssa 09 Ludlow High Scho 108-04 5 645 Tenczar, Jenn 12 Chicopee High Sc 105-06 6 270 Cox, Cortney 11 Chicopee Compreh 101-03 7 311 Paton, Keri 10 Westfield High S 99-00 8 911 Doherty, Morgan 11 Ludlow High Scho 93-04 9 278 Russ, Samantha 10 Chicopee Compreh 93-03 10 669 Nichols, Rebecca 12 Pittsfield High 88-10 11 259 Berger, Sara 11 Belchertown High 87-10 12 935 Yelinek, Paula 10 Ludlow High Scho 85-09 13 925 Nogueira, Olivia 11 Ludlow High Scho 79-10 14 845 Mazza, Rachel 11 Agawam High Scho 79-09 15 880 Ness, Isabelle 09 Northampton High 78-06 15 902 Stefanowicz, Miche 10 South Hadley Hig 78-06 17 276 Roy, Allie 10 Chicopee Compreh 75-03 18 273 Maroney, Erin 12 Chicopee Compreh 74-07 19 941 Maciorowski, Steph 09 East Longmeadow 73-05 20 271 Hennessey, Savanna 10 Chicopee Compreh 71-05 21 875 Mahoney, Margret 09 Northampton High 69-10 22 796 Morgan, Britney 11 HS of Commerce 68-00 23 792 Brooks, Ashley 11 HS of Commerce 66-09 24 900 Provost, Erin 12 South Hadley Hig 59-03 25 811 Long, Kalin 12 Minnechaug R 57-08
​Event 6B Boys Javelin Throw ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 545 White, Tony 11 Longmeadow High 162-00 2 760 Graham, Brent 12 Northampton High 154-08 3 225 Achorn, Nathan 12 Chicopee Compreh 153-06 4 695 Greany, Zachary 12 South Hadley Hig 143-02 5 580 Glidden, Nate 12 West Springfield 142-00 6 516 Dias, Jared 12 Ludlow High Scho 137-03 7 594 Favatta, Mike 12 Holyoke High Sch 136-10 8 29 Nichols, Dean 12 Wahconah Regiona 135-07 9 767 Murphy, Jared 12 Northampton High 132-07 10 219 Mueller, Jacob 11 Central High 132-05
​11 253 Panetti, Tyler 12 Pittsfield High 126-09 12 765 Mam, Daniel 11 Northampton High 126-08 13 772 Scott, Jonathan 12 Northampton High 126-06 14 546 Cardona, Adrian 11 Chicopee High Sc 125-03 15 770 Ogulewicz, Nathan 12 Northampton High 124-08 16 720 Gungor, Aybars 11 Amherst Regional 118-00 17 212 Jenkins, Stephon 11 Central High 116-05 18 10 Archie, Trajen 11 HS of Commerce 116-05
​Event 7A Girls Shot Put ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 818 Brochu, Rachel 12 Holyoke High Sch 35-04.00 2 915 Guyon, Alyssa 09 Ludlow High Scho 34-08.75 3 947 Tucker, Kenya 12 East Longmeadow 31-05.50 4 905 Adamopoulos, Ava 11 Ludlow High Scho 31-05.00 5 945 Simonds, Liann 11 East Longmeadow 30-09.00 6 812 Mack, Alex 12 Minnechaug R 29-11.75 7 845 Mazza, Rachel 11 Agawam High Scho 29-07.75 8 269 Brown, Victoria 11 Chicopee Compreh 27-08.00 9 803 Butova, Shelby 10 Minnechaug R 27-07.25 10 632 Collins, Stephanie 10 Chicopee High Sc 27-02.75 11 274 Ramos, Victoria 12 Chicopee Compreh 27-02.25 12 890 Wolfson-Milton, Ja 11 Northampton High 26-09.50 13 861 Doerle, Alyssa 09 Taconic High 26-06.50 14 916 Kinsey, Abby 10 Ludlow High Scho 26-05.00 15 871 Hutchins, Madison 11 Northampton High 26-01.00 16 638 Lacroix, Michelle 11 Chicopee High Sc 25-11.00 17 977 Discenza, Gabby 12 Longmeadow High 24-08.00 18 306 Kidrick, Lauren 11 Westfield High S 24-07.50 19 867 Witkowski, Jenn 11 Taconic High 19-10.00
​Event 7B Boys Shot Put ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 556 Lozada, Donovan 11 Chicopee High Sc 46-02.50 2 697 Lucia, Anthony 12 South Hadley Hig 44-02.00 3 537 Hill, Devaughn 12 Longmeadow High 43-10.75 4 599 Ortiz, Fernando 12 Holyoke High Sch 42-09.00 5 557 McInerney, James 12 Chicopee High Sc 42-07.50 6 229 Garcia, Brian 11 Chicopee Compreh 42-05.75 7 758 Fisher, Ives 12 Northampton High 41-10.00 8 591 Dennis, Tyree 11 Holyoke High Sch 41-06.50 9 520 Hoeckh, Derek 11 Ludlow High Scho 40-07.75 10 775 Subocz, Alex 12 Northampton High 40-06.25 11 216 Lockett, Shawn 11 Central High 40-05.75 12 567 Casey, Alec 11 HS of Science & 39-06.50 13 23 Bean, Collin 12 Wahconah Regiona 39-02.50 14 578 Denny, Khalid 11 West Springfield 39-00.50 15 788 McNulty, Matt 11 Pittsfield High 38-04.50 16 207 Leblanc, Kevin 11 Cathedral High 38-04.00 17 527 Simonds, Connor 12 Ludlow High Scho 37-11.25 18 242 Vicente, Luis 11 Chicopee Compreh 37-03.50 19 558 Meuse, Nick 11 Chicopee High Sc 37-01.25 20 760 Graham, Brent 12 Northampton High 37-00.00 21 222 Owens, Aaron 11 Central High 35-11.50 22 777 Anderson, Jordan 12 Taconic High 33-09.75
​Event 8A Girls 100 Meter Dash Preliminaries =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== 1 835 Spencer, Diamante 11 Central High 12.74q 1 2 912 Ferreira, Aleasha 12 Ludlow High Scho 12.92q 5 3 944 Rybacki, Erin 12 East Longmeadow 12.93q 2 4 690 Smith, Kamillah 12 Amherst Regional 12.96q 4 5 863 Luscier, Courtney 10 Taconic High 13.11q 3 6 801 Boyd, Abigail 12 Minnechaug R 13.19q 5 7 838 Bard, Leisl 12 Agawam High Scho 13.25q 2 8 976 Caputo, Maria 09 Longmeadow High 13.32q 3 9 793 Davis, Jasmine HS of Commerce 13.33 1 10 829 Estrada, Angelina 10 Central High 13.54 2 11 880 Ness, Isabelle 09 Northampton High 13.56 4 12 680 Wright, Amanda 09 Pittsfield High 13.60 5 13 260 Burke, Jessica 12 Belchertown High 13.69 5 14 859 Partridge, Julia 09 West Springfield 13.70 3 15 813 Michaud, Kayla 10 Minnechaug R 13.75 2 16 673 Reynolds, Kelsie 12 Pittsfield High 13.76 4 17 661 Driscoll, Megan 10 Pittsfield High 13.82 1 18 302 Diltz, Karly 09 Westfield High S 13.85 1 19 635 Fournier, Cassidy 09 Chicopee High Sc 13.87 3 20 997 Tranghese, Alexa 09 Longmeadow High 13.91 2 21 314 Rothermel, Jenna 10 Westfield High S 13.92 1 22 827 Bost, Keyonna 09 Central High 13.92 2 23 898 Kelleher, Hannah 10 South Hadley Hig 14.00 3 24 853 Couture, Danielle 09 West Springfield 14.05 5 25 315 Seymour, Christina 10 Westfield High S 14.05 4 26 293 Lewis, Katherine 09 Wahconah Regiona 14.10 5 27 998 Cintron, Keesha HS of Science & 14.11 4 28 643 Nahorniak, Mary 09 Chicopee High Sc 14.14 1 29 821 Green, Taysha 11 Holyoke High Sch 14.15 5 30 685 Franklin, Kayanna 10 Amherst Regional 14.18 4 31 879 Muller, Kahlila 10 Northampton High 14.19 4 32 677 Whitten, Jessica 10 Pittsfield High 14.23 4 33 265 Landford, Kannah 09 Belchertown High 14.27 3 34 646 Williams, Destiny 09 Chicopee High Sc 14.45 2 35 664 Jackson, Aja 10 Pittsfield High 14.52 3
​Event 8A Girls 100 Meter Dash Finals ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 835 Spencer, Diamante 11 Central High 12.75 2 912 Ferreira, Aleasha 12 Ludlow High Scho 13.06 3 944 Rybacki, Erin 12 East Longmeadow 13.06 4 690 Smith, Kamillah 12 Amherst Regional 13.12 5 976 Caputo, Maria 09 Longmeadow High 13.40 6 863 Luscier, Courtney 10 Taconic High 13.42 7 801 Boyd, Abigail 12 Minnechaug R 13.51 8 838 Bard, Leisl 12 Agawam High Scho 13.54
​Event 8B Boys 100 Meter Dash Preliminaries =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== 1 724 Nkamebo, Tchuijo 12 Amherst Regional 11.08q 2 2 781 Nda, Dom Taconic High 11.38q 1 3 215 Lewis, Oushane 11 Central High 11.45q 3 4 590 Dean, Ryan 11 Holyoke High Sch 11.68q 4 5 217 Lowe, Anthony 11 Central High 11.73q 5 6 725 Owens, Dylan 11 Amherst Regional 11.79q 1 7 16 Sullivan, Max 12 HS of Commerce 11.92q 4 8 750 Rushby, Matt 12 Minnechaug R 11.93q 3 9 764 Jackson, Noah 10 Northampton High 11.95 3 10 389 Stacy, Brian 12 Belchertown High 12.00 5 11 19 Williams, Aleqxand 12 HS of Commerce 12.00 4 12 742 Kenny, Andrew 10 Minnechaug R 12.01 5 13 232 Kelleher, Derek 12 Chicopee Compreh 12.01 1 14 576 Chicklowksi, John 12 West Springfield 12.09 3 15 233 Lawlor, Brandon 10 Chicopee Compreh 12.09 1 16 571 Hooks, Avery 12 HS of Science & 12.13 4 17 741 Goonan, Michael 09 Minnechaug R 12.15 5 17 593 Evans, Justin 09 Holyoke High Sch 12.15 2 19 522 Lamontagne, Jeremy 11 Ludlow High Scho 12.17 2 20 749 Roughgarden, Antho 10 Minnechaug R 12.30 4 20 784 Tyler, Kareem 11 Taconic High 12.30 1 22 559 Reilly-Wilson, Jac 11 Chicopee High Sc 12.30 5 23 733 Agustin, Garrett 12 Minnechaug R 12.31 1 24 716 Emerson, Ian 12 Amherst Regional 12.35 3 25 548 Cotto-Colon, Josh 11 Chicopee High Sc 12.38 5 26 209 Frimpong, Francis 09 Central High 12.42 2 27 542 Odutola, Oluwadare 09 Longmeadow High 12.45 4 28 649 Cavallo, Matt 09 Agawam High Scho 12.54 3 29 747 O'Keefe, Jake 10 Minnechaug R 12.58 2 30 967 Gaylord, Daniel 12 Westfield High S 12.63 5 31 657 Stanikmas, Justin 10 Agawam High Scho 12.78 3 32 703 Heath, Connor 09 East Longmeadow 12.79 4 33 714 Cuevas-Nova, Noris 11 Amherst Regional 20.13 4
​Event 8B Boys 100 Meter Dash Finals ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 724 Nkamebo, Tchuijo 12 Amherst Regional 11.24 2 781 Nda, Dom Taconic High 11.48 3 590 Dean, Ryan 11 Holyoke High Sch 11.73 4 217 Lowe, Anthony 11 Central High 11.81 5 16 Sullivan, Max 12 HS of Commerce 12.01 6 750 Rushby, Matt 12 Minnechaug R 12.03 7 725 Owens, Dylan 11 Amherst Regional 13.17
​Event 9A Girls 100 Meter Hurdles Preliminaries =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== 1 837 Whitley, Jasmin 12 Central High 16.34q 1 2 818 Brochu, Rachel 12 Holyoke High Sch 16.91q 2 3 283 Cherry, Cate 12 Wahconah Regiona 17.09q 3 4 948 Varney, Rebecca 10 East Longmeadow 17.25q 3 5 300 Andrews, Emily 10 Westfield High S 17.70q 1 6 917 Lind, Monica 10 Ludlow High Scho 17.71q 2 7 294 Sprague, Maddie 09 Wahconah Regiona 17.72q 2 8 988 Kratovil, Katie 10 Longmeadow High 17.81q 1 9 800 Borawski, Celina 11 Minnechaug R 17.93 2 10 631 Berube, Taylor 12 Chicopee High Sc 18.09 3 11 982 Heenan, Kate 10 Longmeadow High 18.13 2 12 660 Dallenbach, Nina 10 Pittsfield High 18.16 3 13 919 Majka, Lynsey 12 Ludlow High Scho 18.23 3 14 670 Patti, Taylor 09 Pittsfield High 18.26 2 15 904 Werenski, Hope 10 South Hadley Hig 18.27 1 16 676 Tyer, Gabby 12 Pittsfield High 18.69 3 17 282 Vaccaro, Haley 11 Chicopee Compreh 18.70 1 18 857 Messenger, Erin 11 West Springfield 18.94 3 19 281 Tenny, Jordan 11 Chicopee Compreh 19.02 2 20 848 Paltz, Kathrine 10 Agawam High Scho 19.51 1 21 693 Whitmal, Ayana 10 Amherst Regional 21.49 1
​Event 9A Girls 100 Meter Hurdles Finals ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 837 Whitley, Jasmin 12 Central High 16.61 2 818 Brochu, Rachel 12 Holyoke High Sch 17.17 3 917 Lind, Monica 10 Ludlow High Scho 17.33 4 948 Varney, Rebecca 10 East Longmeadow 17.34 5 283 Cherry, Cate 12 Wahconah Regiona 17.37 6 300 Andrews, Emily 10 Westfield High S 17.55 7 294 Sprague, Maddie 09 Wahconah Regiona 17.91 8 988 Kratovil, Katie 10 Longmeadow High 18.08
​Event 9B Boys 110 Meter Hurdles Preliminaries =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== 1 971 Maysonet, Jaun 12 Westfield High S 15.15q 3 2 221 Nowell, Perry 12 Central High 15.63q 1 3 223 Perez, Edison 10 Central High 15.69q 2 4 20 Williams, Dayvon 12 HS of Commerce 15.69q 1 5 566 Benvenutti, David 12 HS of Science & 16.02q 3 6 710 Burnett, Gary 11 Amherst Regional 16.12q 1 7 247 Cross, Keiland 12 Pittsfield High 16.27q 3 8 241 Vaccaro, Tyler 11 Chicopee Compreh 16.66q 3 9 753 Ward, Andrew 11 Minnechaug R 17.02 2 10 214 Kwawu, Landry 10 Central High 17.27 2 11 699 Patruno, Jay 10 South Hadley Hig 17.47 1 12 238 Robles, Robert 10 Chicopee Compreh 18.37 2 13 248 Discoe, Ty 11 Pittsfield High 18.82 3 14 246 Coty, Aaron 10 Pittsfield High 19.01 3 15 573 Bishop, Matthew 11 West Springfield 19.76 2
​Event 9B Boys 110 Meter Hurdles Finals ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 971 Maysonet, Jaun 12 Westfield High S 14.94 2 223 Perez, Edison 10 Central High 15.48 3 566 Benvenutti, David 12 HS of Science & 15.69 4 20 Williams, Dayvon 12 HS of Commerce 15.81 5 247 Cross, Keiland 12 Pittsfield High 16.06 6 710 Burnett, Gary 11 Amherst Regional 16.12 7 241 Vaccaro, Tyler 11 Chicopee Compreh 16.62 -- 221 Nowell, Perry 12 Central High DQ Hurdle Violation
​Event 10A Girls 200 Meter Dash Preliminaries =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== 1 938 Kasper, Candace 12 East Longmeadow 27.39q 3 2 791 Winkle, Kim 12 HS of Science & 27.43q 4 3 682 Brown, Kanya 09 Amherst Regional 27.58q 1 4 884 Sharp, Sophie 09 Northampton High 27.61q 2 5 299 White, Alanna 11 Wahconah Regiona 27.80q 2 6 866 West, Keiana 10 Taconic High 28.13q 4 7 302 Diltz, Karly 09 Westfield High S 28.22q 1 8 913 Forcier, Jocelyn 11 Ludlow High Scho 28.51q 4 9 802 Boyer, Andrea 10 Minnechaug R 28.52 1 10 661 Driscoll, Megan 10 Pittsfield High 28.53 2 11 895 Godfrey, Meghan 09 South Hadley Hig 28.57 4 12 822 Hamel, Grace 09 Holyoke High Sch 28.60 4 13 670 Patti, Taylor 09 Pittsfield High 28.73 3 14 675 Supranowicz, Allie 10 Pittsfield High 28.73 1 15 643 Nahorniak, Mary 09 Chicopee High Sc 28.79 2 16 820 Costello, Carly 10 Holyoke High Sch 28.93 1 17 893 Ashwood, Kim 12 South Hadley Hig 29.07 3 18 272 Klinkowski, Kylee 10 Chicopee Compreh 29.07 3 19 859 Partridge, Julia 09 West Springfield 29.19 1 20 903 Thibault, Angela 09 South Hadley Hig 29.21 2 21 685 Franklin, Kayanna 10 Amherst Regional 29.29 3 22 849 Stuetzel, Alexandr 09 Agawam High Scho 29.34 3 23 297 Tonelli, Shelby 09 Wahconah Regiona 29.43 4 24 293 Lewis, Katherine 09 Wahconah Regiona 29.60 2 25 794 Jackson, Kadyzsha 11 HS of Commerce 29.82 2 26 825 O'Sullivan, Brynn 09 Holyoke High Sch 30.18 1
​Event 10A Girls 200 Meter Dash Finals ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 938 Kasper, Candace 12 East Longmeadow 26.87 2 791 Winkle, Kim 12 HS of Science & 27.22 3 884 Sharp, Sophie 09 Northampton High 27.33 4 682 Brown, Kanya 09 Amherst Regional 27.59 5 302 Diltz, Karly 09 Westfield High S 27.89 6 866 West, Keiana 10 Taconic High 28.24 7 299 White, Alanna 11 Wahconah Regiona 28.37 8 913 Forcier, Jocelyn 11 Ludlow High Scho 28.67
​Event 10B Boys 200 Meter Dash Preliminaries =================================================================== Name Year School Prelims H# =================================================================== 1 730 Torres, Taj-Amir 09 Amherst Regional 22.82q 1 2 215 Lewis, Oushane 11 Central High 23.43q 3 3 778 Boua, Pat Taconic High 23.44q 5 4 12 Jones, Tevin 12 HS of Commerce 23.53q 5 5 236 Pelter, Ray 11 Chicopee Compreh 23.59q 4 6 709 Brown, Conlan 12 Amherst Regional 23.63q 3 7 972 Newman, Charles 11 Westfield High S 23.71q 1 8 554 Flores, Anthony 10 Chicopee High Sc 23.97q 1 9 741 Goonan, Michael 09 Minnechaug R 24.10 5 10 250 Glass, Derek 12 Pittsfield High 24.10 3 11 590 Dean, Ryan 11 Holyoke High Sch 24.15 4 12 251 Kerr, Brandon 12 Pittsfield High 24.25 3 13 15 Ogunneye, Quadri 12 HS of Commerce 24.34 2 14 227 Brzoska, Drew 11 Chicopee Compreh 24.35 2 15 764 Jackson, Noah 10 Northampton High 24.59 4 16 576 Chicklowksi, John 12 West Springfield 24.66 2 17 748 Ouimet, Joshua 12 Minnechaug R 24.68 5 18 548 Cotto-Colon, Josh 11 Chicopee High Sc 24.73 1 19 768 Neverson, Marcus 12 Northampton High 24.76 4 20 708 Welch, Jimmy 12 East Longmeadow 24.91 1 21 571 Hooks, Avery 12 HS of Science & 24.94 5 22 583 Spindler, Tyler 11 West Springfield 24.96 2 23 652 Macaulay, Chris 11 Agawam High Scho 24.97 1 24 714 Cuevas-Nova, Noris 11 Amherst Regional 24.99 3 25 726 Schrade, Sam 11 Amherst Regional 25.05 2 26 712 Clarke, Devin 11 Amherst Regional 25.08 5 27 239 Sliwa, Chance 09 Chicopee Compreh 25.12 5 28 751 Schultz, Peter 12 Minnechaug R 25.19 1 29 224 Williams, Darryl 12 Central High 25.21 3 30 742 Kenny, Andrew 10 Minnechaug R 25.21 2 31 716 Emerson, Ian 12 Amherst Regional 25.22 4 32 974 Zabian, Ali 12 Westfield High S 25.28 4 33 766 McLaughlin, Thomas 10 Northampton High 25.31 5 34 533 Brown, Matt 11 Longmeadow High 25.33 1 35 25 Franco, Allan 12 Wahconah Regiona 25.47 3 36 231 Hebert, John 12 Chicopee Compreh 26.05 3 37 701 Coughlin, Connor 11 East Longmeadow 26.34 2 38 551 Dobosz, Kyle 10 Chicopee High Sc 29.42 2
​Event 10B Boys 200 Meter Dash Finals ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 730 Torres, Taj-Amir 09 Amherst Regional 22.50 2 236 Pelter, Ray 11 Chicopee Compreh 23.45 3 778 Boua, Pat Taconic High 23.45 4 709 Brown, Conlan 12 Amherst Regional 23.53 5 12 Jones, Tevin 12 HS of Commerce 23.63 6 972 Newman, Charles 11 Westfield High S 23.87 7 215 Lewis, Oushane 11 Central High 24.02 8 554 Flores, Anthony 10 Chicopee High Sc 24.26
​Event 11A Girls 400 Meter Dash =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 882 Ramirez, Khaila 10 Northampton High 59.92 5 2 887 Toffoli, Mia 11 Northampton High 1:00.45 5 3 940 Kennedy, Shannon 09 East Longmeadow 1:00.82 5 4 812 Mack, Alex 12 Minnechaug R 1:01.40 5 5 868 Brown, Winifred 09 Northampton High 1:03.88 4 6 289 Harvey, Sarah 09 Wahconah Regiona 1:04.00 5 7 692 Viederman, Hannah 10 Amherst Regional 1:04.10 4 8 846 McCarthy, Catilin 10 Agawam High Scho 1:04.25 4 9 665 King, Jillian 10 Pittsfield High 1:04.38 5 10 285 Curro, Meghan 12 Wahconah Regiona 1:04.42 5 11 307 Lehman, Alex 11 Westfield High S 1:04.52 5 12 308 Lund, Emilia 09 Westfield High S 1:04.92 4 13 288 Harnett, Laura 11 Wahconah Regiona 1:05.34 3 14 264 Jackson, Melanie 11 Belchertown High 1:05.76 3 15 920 Manuel, Sonia 10 Ludlow High Scho 1:05.88 3 16 865 Pannesco, Angela 10 Taconic High 1:06.62 3 17 828 Christian, Arielle 11 Central High 1:06.75 4 18 929 Persson, Andrea 11 Ludlow High Scho 1:06.78 4 19 824 O'Neil, Kristina 11 Holyoke High Sch 1:07.16 2 20 286 Farrell, Jacky 11 Wahconah Regiona 1:07.33 2 21 688 O'Brien, Kate 10 Amherst Regional 1:07.42 2 22 921 Marcus, Sierra 11 Ludlow High Scho 1:07.66 4 23 806 Courtney, Madison 10 Minnechaug R 1:08.44 3 24 894 Banas, Aryn 09 South Hadley Hig 1:08.58 3 25 294 Sprague, Maddie 09 Wahconah Regiona 1:08.76 2 26 848 Paltz, Kathrine 10 Agawam High Scho 1:09.07 2 27 296 Thibodeau, Kyrsten 10 Wahconah Regiona 1:09.56 2 28 856 Flouton, Caitlin 11 West Springfield 1:09.58 3 29 852 Chambers, Tessa 09 West Springfield 1:10.88 3 30 277 Russ, Allie 10 Chicopee Compreh 1:11.58 1 31 633 Dobosz, Danielle 12 Chicopee High Sc 1:12.34 1 32 303 Florek, Kalieigh 09 Westfield High S 1:12.42 2 33 797 Pena, Luz 10 HS of Commerce 1:18.39 1
​Event 11B Boys 400 Meter Dash =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 774 Sheldon, Avi 12 Northampton High 52.23 4 2 243 Botto, Joe 12 Pittsfield High 52.50 4 3 586 Brunelle, Tyler 12 Holyoke High Sch 52.51 4 4 572 Soto, Giovanni 11 HS of Science & 52.55 4 5 727 Stender, Michael 11 Amherst Regional 52.85 4 6 653 Montano, Matt 12 Agawam High Scho 53.34 4 7 526 Morais, Patrick 10 Ludlow High Scho 53.49 4 8 21 Young, Bryan 11 HS of Commerce 53.63 3 9 656 Schoolcraft, Richa 12 Agawam High Scho 53.71 4 10 651 Cote, Tristan 11 Agawam High Scho 53.81 3 11 769 Nortonsmith, Avery 09 Northampton High 53.88 3 12 587 Cabral, Michael 09 Holyoke High Sch 54.09 2 13 575 Brighenti, Tony 11 West Springfield 54.33 2 14 732 Zbinovec, Alex 10 Amherst Regional 54.54 3 15 539 Knight, Brendan 12 Longmeadow High 54.79 3 16 208 Bailey, Achim 11 Central High 55.15 3 17 700 Rosario, Nick 11 South Hadley Hig 55.30 2 18 225 Achorn, Nathan 12 Chicopee Compreh 55.49 2 19 535 Garrity, Mike 12 Longmeadow High 55.56 2 20 213 Kapet, Damond 09 Central High 55.72 2 21 30 Pullano, Jeff 09 Wahconah Regiona 55.90 1 22 780 Lallatin, Kyle 12 Taconic High 56.24 1 23 254 Patricelli, Mike 12 Pittsfield High 56.31 1 24 563 Vasquez, Alexander 11 Chicopee High Sc 56.39 3 25 11 Coleman, Martavius 09 HS of Commerce 59.53 2
​Event 12A Girls 400 Meter Hurdles =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 881 Pascucci, Adrienne 11 Northampton High 1:06.11 2 2 305 Hartnett, Bridget 11 Westfield High S 1:07.44 2 3 990 Llodra, Taylor 12 Longmeadow High 1:07.57 2 4 261 Delude, Christina 10 Belchertown High 1:08.47 2 5 836 Voight, Brionna 11 Central High 1:09.64 2 6 936 Brennan, Vivian 10 East Longmeadow 1:09.87 2 7 888 Tompkins, Leah 11 Northampton High 1:10.83 2 8 917 Lind, Monica 10 Ludlow High Scho 1:11.65 2 9 290 Hopmans, Erin 09 Wahconah Regiona 1:12.33 1 10 667 McGovern, Kay 12 Pittsfield High 1:13.54 1 11 672 Powers, Makenzie 10 Pittsfield High 1:14.06 1 12 855 Donovan, Kaley 11 West Springfield 1:17.02 1 13 639 Maynard, Samantha 10 Chicopee High Sc 1:22.19 1
​Event 12B Boys 400 Meter Hurdles =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 223 Perez, Edison 10 Central High 57.43 3 2 566 Benvenutti, David 12 HS of Science & 57.83 3 3 710 Burnett, Gary 11 Amherst Regional 58.17 3 4 744 Lawson, Shane 12 Minnechaug R 59.01 3 5 235 Parent, Dillon 10 Chicopee Compreh 59.33 3 6 722 Haughton, Adrian 09 Amherst Regional 1:01.98 3 7 238 Robles, Robert 10 Chicopee Compreh 1:02.29 2 8 214 Kwawu, Landry 10 Central High 1:02.92 2 9 754 Axelrod-Adams, Nea 12 Northampton High 1:03.23 3 10 574 Bourdon, Adam 12 West Springfield 1:04.67 3 11 531 Ahearn, Patrick 11 Longmeadow High 1:04.71 2 12 31 Schmidt, Karl 12 Wahconah Regiona 1:05.36 1 13 704 Hopkins, Joe 12 East Longmeadow 1:05.72 2 14 10 Archie, Trajen 11 HS of Commerce 1:07.41 2 15 782 Placido, Matt 12 Taconic High 1:07.93 1 16 600 Rivera, Victor 11 Holyoke High Sch 1:08.70 2 17 603 Theriault, Carter 09 Holyoke High Sch 1:10.08 2 18 246 Coty, Aaron 10 Pittsfield High 1:12.23 1
​Event 13A Girls 800 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 869 Dibrindisi, Alexan 09 Northampton High 2:21.63 2 878 Moore, Anna 10 Northampton High 2:26.34 3 980 Gelinas, Simone 11 Longmeadow High 2:26.52 4 841 Daubitz, Caroline 12 Agawam High Scho 2:29.13 5 933 Theriault, Deaven 11 Ludlow High Scho 2:30.92 6 851 Wassung, Lindsey 09 Agawam High Scho 2:32.09 7 839 Cote, Elyse 10 Agawam High Scho 2:33.55 8 686 Hepner, Bess 12 Amherst Regional 2:34.20 9 877 Messeck, Melinda 11 Northampton High 2:35.77 10 671 Powers, Makayla 10 Pittsfield High 2:36.69 11 934 Yelinek, Kara 12 Ludlow High Scho 2:36.79 12 862 Laughnane, Lisa 10 Taconic High 2:36.81 13 808 Fuehr, Maddie 11 Minnechaug R 2:36.86 14 843 Grindle, Amy 11 Agawam High Scho 2:37.40 15 817 Welch, Stephanie 10 Minnechaug R 2:37.52 16 910 Dias, Meagan 09 Ludlow High Scho 2:39.22 17 816 Warner, Amber 12 Minnechaug R 2:39.40 18 823 Lavelle, Grace 10 Holyoke High Sch 2:41.97 19 894 Banas, Aryn 09 South Hadley Hig 2:43.17 20 924 Moylan, Breanna 11 Ludlow High Scho 2:43.51 21 932 Santos, Olivia 09 Ludlow High Scho 2:43.71 22 886 Tamayo, Adelaida 12 Northampton High 2:44.11 23 309 Morgan, Michelle 11 Westfield High S 2:47.59 24 854 Distefano, Jessica 09 West Springfield 2:48.59 25 833 McNamara, Mariah 12 Central High 2:48.80 26 789 Adona, Elizabeth 11 HS of Science & 2:50.84 27 630 Bernard, Emma 12 Chicopee High Sc 2:51.15 28 289 Harvey, Sarah 09 Wahconah Regiona 2:52.54 29 663 Hunt, Rachael 11 Pittsfield High 3:03.84
​Event 13B Boys 800 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 596 Hodgins, Cody 12 Holyoke High Sch 1:56.90 2 514 Crowley, Dan 12 Ludlow High Scho 2:00.21 3 647 Andre, Mike 11 Agawam High Scho 2:00.67 4 707 Varney, Nate 12 East Longmeadow 2:01.28 5 249 Dowland, Greg 12 Pittsfield High 2:01.66 6 597 Landry, Richard 11 Holyoke High Sch 2:01.67 7 13 Michael, Eyasu 10 HS of Commerce 2:03.52 8 521 Klosek, Patrick 11 Ludlow High Scho 2:03.95 9 655 Roberts, Tyler 12 Agawam High Scho 2:04.08 10 256 Wilke, Pete 12 Pittsfield High 2:04.34 11 785 Wheaton, Mike 10 Taconic High 2:05.89 12 743 Landeck, Jacob 12 Minnechaug R 2:07.23 13 568 Cook, Cameron 11 HS of Science & 2:07.52 14 219 Mueller, Jacob 11 Central High 2:07.66 15 528 Skaza, Peter 09 Ludlow High Scho 2:07.70 16 759 Gilson, Aidan 09 Northampton High 2:08.19 17 544 Suzor, Matt 11 Longmeadow High 2:08.52 18 717 Evans, Connor 09 Amherst Regional 2:08.56 19 32 Stevens, Alex 11 Wahconah Regiona 2:09.17 20 757 Dean, Ryan 12 Northampton High 2:10.33 21 598 Morton, Kyle 11 Holyoke High Sch 2:10.77 22 588 Camby, Adonis 10 Holyoke High Sch 2:11.81 23 602 Tardy, Tyler 09 Holyoke High Sch 2:13.00 24 581 Rachmaciej, Brian 10 West Springfield 2:13.20 25 694 Ely, Robert 12 South Hadley Hig 2:14.04 26 384 Cody, Jonathan 10 Belchertown High 2:14.35 27 553 Doyle, Timothy 09 Chicopee High Sc 2:30.75
​Event 14A Girls 1 Mile Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 975 Blackman, Camille 12 Longmeadow High 5:08.91 2 684 Devoney, Mel 11 Amherst Regional 5:27.05 3 901 Sarage, Serena 09 South Hadley Hig 5:30.69 4 942 McGowan, Meredith 10 East Longmeadow 5:37.66 5 679 Wright, Abigail 12 Pittsfield High 5:39.13 6 875 Mahoney, Margret 09 Northampton High 5:43.10 7 927 Pashko, Jessica 11 Ludlow High Scho 5:43.13 8 819 Carroll, Maddy 10 Holyoke High Sch 5:44.19 9 807 Foley, Abby 10 Minnechaug R 5:45.14 10 979 Gelinas, Jill 09 Longmeadow High 5:45.15 11 981 Haryasz, Allison 09 Longmeadow High 5:46.61 12 918 Lipior, Sylvia 10 Ludlow High Scho 5:47.61 13 885 Sullivan, Joni 11 Northampton High 5:48.54 14 993 Santiago, Allie 11 Longmeadow High 5:49.59 15 899 Newton, Cailey 09 South Hadley Hig 5:50.15 16 380 Garrity, Nora 12 Cathedral High 5:50.17 17 313 Wardner, Amy 11 Westfield High S 5:53.05 18 842 Dustin, Megan 09 Agawam High Scho 5:53.19 19 381 Smith, Dominique 11 Cathedral High 5:53.93 20 926 Orlandi, Gina 11 Ludlow High Scho 5:53.93 21 683 Cullen, Elizabeth 11 Amherst Regional 5:55.11 22 316 Swords, Sierra 12 Westfield High S 5:55.68 23 804 Cardoso, Kylie 11 Minnechaug R 5:56.32 24 674 Smith, Liza 09 Pittsfield High 6:01.98 25 799 Bernard, Lindsey 12 Minnechaug R 6:02.96 26 864 Magri, Kelsey 10 Taconic High 6:05.87 27 870 Gilson, Amelia 09 Northampton High 6:06.04 28 992 Ravanesi, Izzy 10 Longmeadow High 6:06.56 29 278 Russ, Samantha 10 Chicopee Compreh 6:10.19 30 876 McQuillan, Mary El 12 Northampton High 6:17.18 31 258 Beaudet, Miranda 09 Belchertown High 6:18.21 32 908 Barrett, Katie 11 Ludlow High Scho 6:23.73 33 312 Rockwal, Caleigh 09 Westfield High S 6:32.72
​Event 14B Boys 1 Mile Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 776 Sullivan, Alexande 12 Northampton High 4:26.04 2 582 Shea, Tim 12 West Springfield 4:29.23 3 713 Coull, Jesse 12 Amherst Regional 4:29.86 4 513 Crowley, Brian 11 Ludlow High Scho 4:30.70 5 523 LeBlanc, Jacob 12 Ludlow High Scho 4:32.70 6 963 Croteau, Blake 11 Westfield High S 4:34.06 7 719 Fishman, Gabe 11 Amherst Regional 4:34.86 8 756 Coates-Finke, Sam 12 Northampton High 4:35.36 9 245 Brein, Dan 11 Pittsfield High 4:39.99 10 966 Dostie, Tim 11 Westfield High S 4:41.80 11 654 Parzich, Ben 11 Agawam High Scho 4:43.79 12 589 De La Rosa, Eugene 12 Holyoke High Sch 4:46.34 13 728 Stender, Ryan 10 Amherst Regional 4:46.38 14 579 Garvey, Liam 10 West Springfield 4:46.76 15 763 Hill, Benjamin 09 Northampton High 4:47.27 16 204 Burke, Sam 12 Cathedral High 4:49.29 17 702 Fullerton, Ian 11 East Longmeadow 4:52.30 18 28 Klem, Eric 09 Wahconah Regiona 4:53.36 19 237 Ricker, Joe 10 Chicopee Compreh 4:53.76 20 721 Hare Steig, Isaac 11 Amherst Regional 4:53.79 21 22 Alberti, Jackson 10 Wahconah Regiona 4:55.21 22 382 Berger, Lewis 10 Belchertown High 4:55.46 23 595 Godreau-Rivera, Gu 10 Holyoke High Sch 4:58.38 24 752 Van Beaver, Jon 12 Minnechaug R 4:59.10 25 969 Laplant, Kyle 12 Westfield High S 4:59.57 26 706 Sunter, Brady 11 East Longmeadow 4:59.70 27 550 Dobosz, Derek 10 Chicopee High Sc 5:14.57
​Event 15A Girls 2 Mile Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 262 Granger, Madison 12 Belchertown High 11:18.28 2 310 Morin, Allyson 10 Westfield High S 11:42.50 3 662 Farry, Lauren 09 Pittsfield High 11:44.43 4 379 Footit, Mara 12 Cathedral High 12:16.83 5 689 Schenck, Althea 11 Amherst Regional 12:31.09 6 922 McCarthy, Kierra 09 Ludlow High Scho 12:32.01 7 291 Houle, Bethany 09 Wahconah Regiona 12:34.46 8 844 Lopez, Gina 10 Agawam High Scho 12:35.73 9 930 Repko, Alexa 11 Ludlow High Scho 12:55.97 10 907 Anselmo, Allison 12 Ludlow High Scho 13:12.99 11 891 Zimmerman, Eliana 11 Northampton High 13:21.71 12 874 Lutz, Mariel 09 Northampton High 13:22.40 13 978 Engell, Sarah 12 Longmeadow High 13:23.38 14 896 Guertin, Taylor 09 South Hadley Hig 13:28.56
​Event 15B Boys 2 Mile Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 514 Crowley, Dan 12 Ludlow High Scho 9:42.72 2 731 Traester, James 12 Amherst Regional 9:47.46 3 255 Tagliaferro, Tom 12 Pittsfield High 10:06.21 4 737 Conway, Samuel 10 Minnechaug R 10:12.37 5 745 Leckey, Jordan 12 Minnechaug R 10:18.28 6 783 Rabasco, Mark Taconic High 10:19.08 7 568 Cook, Cameron 11 HS of Science & 10:24.33 8 541 Mueller, Michael 10 Longmeadow High 10:30.73 9 964 Cruz, Artie 11 Westfield High S 10:38.72 10 518 Egan, Sean 11 Ludlow High Scho 10:40.09 11 746 Morse, Colin 11 Minnechaug R 10:40.13 12 771 Popielarczyk, Anth 11 Northampton High 10:41.09 13 762 Herzog-Arbeitman, 09 Northampton High 10:42.75 14 252 Lee, Jon 11 Pittsfield High 10:48.37 15 650 Cecchi, Joe 11 Agawam High Scho 10:50.52 16 387 Doming, Troy 11 Belchertown High 10:51.04 17 228 Byrnes, Patrick 09 Chicopee Compreh 10:51.98 18 739 Garbasz, Kory 10 Minnechaug R 10:53.52 19 585 Arble, Jason 12 Holyoke High Sch 10:54.89 20 973 Stocker, Tim 11 Westfield High S 10:57.77 21 525 Manuel, Drew 11 Ludlow High Scho 10:59.61 22 584 Acevedo, Abi 11 Holyoke High Sch 11:05.94 23 965 Doiron, Benjamin 09 Westfield High S 11:10.75 24 534 Fenton, Jack 12 Longmeadow High 11:13.22 25 715 Duncan, Sam 12 Amherst Regional 11:13.24 26 735 Bernard, Matt 11 Minnechaug R 11:13.69 27 257 Winslow, Ethan 10 Pittsfield High 11:15.97 28 538 Kamin, Jack 12 Longmeadow High 11:18.43 29 543 Overstreet, John 10 Longmeadow High 11:24.45 -- 205 Hegarty, Mark 12 Cathedral High DNF
​Event 16A Girls 4x100 Meter Relay =================================================================== School Finals H# =================================================================== 1 East Longmeadow HS 'A' 50.78 3 2 Amherst Regional High School 'A' 51.48 3 3 Northampton High School 'A' 51.58 3 4 Ludlow High School 'A' 51.90 3 5 Pittsfield High School 'A' 52.69 3 6 Central High School 'A' 52.79 2 7 Longmeadow High School 'A' 52.87 3 8 Taconic High School 'A' 53.70 3 9 Agawam High School 'A' 54.36 2 10 HS of Science & Technology 'A' 54.61 1 11 Belchertown High School 'A' 54.83 2 12 Wahconah Regional High School 'A' 54.99 3 13 South Hadley High School 'A' 55.07 2 14 Chicopee High School 'A' 55.70 2 15 West Springfield High School 'A' 55.74 2 16 Holyoke High School 'A' 56.34 2 17 Minnechaug Regional High Schoo 'A' 57.47 1 18 Chicopee Comprehensive HS 'A' 57.82 1 -- Westfield High School 'A' DQ 2 2nd Exchange -- HS of Commerce 'A' DQ 1 2nd exchange late
​Event 16B Boys 4x100 Meter Relay =================================================================== School Finals H# =================================================================== 1 Amherst Regional High School 'A' 43.85 2 2 Westfield High School 'A' 44.77 2 3 HS of Commerce 'A' 44.83 2 4 Chicopee Comprehensive HS 'A' 46.04 2 5 Minnechaug Regional High Schoo 'A' 46.25 1 6 Taconic High School 'A' 46.56 2 7 Central High School 'A' 47.11 2 8 Wahconah Regional High School 'A' 47.39 1 9 Longmeadow High School 'A' 47.64 1 10 Pittsfield High School 'A' 47.77 1 11 Holyoke High School 'A' 47.95 2 12 Ludlow High School 'A' 48.09 1 13 Agawam High School 'A' 48.35 1 -- West Springfield High School 'A' DNF 1
​Event 17A Girls 4x400 Meter Relay =================================================================== School Finals H# =================================================================== 1 Northampton High School 'A' 4:10.16 3 2 East Longmeadow HS 'A' 4:18.90 3 3 Minnechaug Regional High Schoo 'A' 4:19.61 3 4 Ludlow High School 'A' 4:24.12 3 5 Holyoke High School 'A' 4:25.87 3 6 Agawam High School 'A' 4:27.36 3 7 Longmeadow High School 'A' 4:29.92 3 8 Belchertown High School 'A' 4:30.28 1 9 Pittsfield High School 'A' 4:37.08 3 10 Taconic High School 'A' 4:39.64 2 11 Central High School 'A' 4:41.76 2 12 Amherst Regional High School 'A' 4:42.89 2 13 Westfield High School 'A' 4:43.10 2 14 Chicopee High School 'A' 4:46.39 2 15 West Springfield High School 'A' 4:51.72 2 16 Wahconah Regional High School 'A' 4:54.42 1 17 South Hadley High School 'A' 5:04.51 1 18 Chicopee Comprehensive HS 'A' 5:08.30 1 19 HS of Commerce 'A' 5:34.95 1
​Event 17B Boys 4x400 Meter Relay =================================================================== School Finals H# =================================================================== 1 Agawam High School 'A' 3:35.38 3 2 Holyoke High School 'A' 3:37.87 3 3 Northampton High School 'A' 3:38.09 3 4 Ludlow High School 'A' 3:39.56 3 5 Longmeadow High School 'A' 3:43.78 3 6 Westfield High School 'A' 3:48.26 1 7 Minnechaug Regional High Schoo 'A' 3:49.97 2 8 Amherst Regional High School 'A' 3:50.57 3 9 West Springfield High School 'A' 3:50.59 1 10 East Longmeadow HS 'A' 3:51.47 1 11 Wahconah Regional High School 'A' 3:51.80 2 12 Belchertown High School 'A' 3:54.10 2 13 Pittsfield High School 'A' 3:56.71 3 14 South Hadley High School 'A' 4:05.12 2 15 Taconic High School 'A' 4:15.59 1 -- HS of Commerce 'A' DQ 3 -- Chicopee Comprehensive HS 'A' DQ 2 Breakline -- Chicopee High School 'A' DQ 2 Breakline -- Central High School 'A' DQ 2 Breakline -- Cathedral High School 'A' DQ 2 Breakline
​Event 18A Girls 4x800 Meter Relay ================================================================ School Finals ================================================================ 1 Northampton High School 'A' 10:17.08 2 Pittsfield High School 'A' 10:24.97 3 Longmeadow High School 'A' 10:26.02 4 Ludlow High School 'A' 10:28.30 5 Agawam High School 'A' 10:32.25 6 Westfield High School 'A' 10:35.98 7 Amherst Regional High School 'A' 10:36.31 8 East Longmeadow HS 'A' 10:41.24 9 Cathedral High School 'A' 10:57.34 10 South Hadley High School 'A' 11:01.19 11 Wahconah Regional High School 'A' 11:16.92 12 Minnechaug Regional High Schoo 'A' 11:18.09 13 Chicopee Comprehensive HS 'A' 11:34.61 14 Holyoke High School 'A' 11:34.88 15 West Springfield High School 'A' 11:37.36 16 Chicopee High School 'A' 11:39.74 17 Central High School 'A' 11:57.74 18 HS of Science & Technology 'A' 12:08.76
​Event 18B Boys 4x800 Meter Relay ================================================================ School Finals ================================================================ 1 Amherst Regional High School 'A' 8:26.69 2 Pittsfield High School 'A' 8:27.98 3 East Longmeadow HS 'A' 8:51.25 4 Minnechaug Regional High Schoo 'A' 8:54.58 5 West Springfield High School 'A' 8:57.13 6 Longmeadow High School 'A' 9:01.93 7 Ludlow High School 'A' 9:02.02 8 Holyoke High School 'A' 9:04.03 9 Northampton High School 'A' 9:08.85 10 Chicopee Comprehensive HS 'A' 9:09.21 11 Wahconah Regional High School 'A' 9:12.28 12 Agawam High School 'A' 9:13.58 13 Taconic High School 'A' 9:26.18 14 Belchertown High School 'A' 9:27.44 15 Chicopee High School 'A' 9:39.75

Scores:

​​​Girls - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) East Longmeadow HS 109.50 2) Northampton High School 106.50 3) Ludlow High School 92 4) Longmeadow High School 51 5) Amherst Regional High Scho 37 6) Westfield High School 36 7) Wahconah Regional High Sch 35 8) Central High School 32 9) Chicopee High School 29 9) Holyoke High School 29 11) Pittsfield High School 24.50 12) Belchertown High School 24 13) Agawam High School 23 14) Minnechaug Regional High 22.50 15) South Hadley High School 15 16) West Springfield High Sch 8 16) HS of Science & Technology 8 18) Taconic High School 7 19) Cathedral High School 5 20) HS of Commerce 4 20) Chicopee Comprehensive HS 4

​​Boys - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Amherst Regional High Scho 113.50 2) Chicopee High School 65.33 3) Holyoke High School 56 4) Ludlow High School 45.50 5) Northampton High School 38 5) Central High School 38 7) Chicopee Comprehensive HS 37 8) Pittsfield High School 36 9) Minnechaug Regional High S 35 10) Longmeadow High School 34.33 11) Westfield High School 34 11) HS of Commerce 34 13) Agawam High School 26 14) East Longmeadow HS 21 14) West Springfield High Scho 21 14) HS of Science & Technolog 21 17) Taconic High School 20 18) South Hadley High School 13 19) Wahconah Regional High Sch 9 20) Belchertown High School 2.33