M.I.A.A. Western Massachusetts
State Meet QualifIer  - 5/26/2012
Westfield State University



​​​Jump to: Girls' Running - Girls' Relays - Girls' Field - Girls' Scores Boys' Running - Boys' Relays - Boys' Field - Boys' Scores


​​​ Girls' Running Results: Back to Top ------------------------------------------------------------------------
​Girls 100 Meter Dash ======================================================================== Meet Record: # 12.12 2009 Jen Christian, Central "11 Winner: * 12.27 5/28/2011 Brianna Tabin, South Hadley Name Year School Prelims Wind H# ======================================================================== Preliminaries 1 Spencer, Diamante 11 Springfield 12.77q -0.9 4 2 Majetich, Alex 11 Mount Greylo 12.78q -0.4 3 3 Rybacki, Erin 12 East Longmea 12.81q -1.1 1 4 Smith, Kamillah 12 Amherst-Pelh 12.98q -0.4 3 5 Ferreira, Aleasha 12 Ludlow 13.15q -2.0 2 6 Jones, Jasmine 11 New Leadersh 13.22q -0.9 5 7 Luscier, Courtney 10 Taconic 13.29q -0.9 4 8 Winkle, Kimeisha 12 Springfield 13.43q -1.1 1 9 Motas, Zyana 11 Putnam Voc/T 13.45 -2.0 2 10 Caputo, Maria 09 Longmeadow 13.49 -0.9 5 11 Burke, Jessica 12 Belchertown 13.49 -0.4 3 12 Shove, Amber 8 Lenox Memori 13.51 -0.4 3 13 Estrada, Angelina 10 Springfield 13.53 -0.9 4 14 Davis, Jasmine 12 HS of Commer 13.64 -0.4 3 15 Partridge, Julia 09 West Springf 13.67 -0.4 3 16 Bost, Keyonna 09 Springfield 13.68 -1.1 1 17 McCarthy, Meagan 09 Ludlow 13.69 -0.4 3 18 Wright, Amanda 09 Pittsfield 13.70 -2.0 2 19 Galib, Laura 09 Mount Greylo 13.85 -0.9 4 20 Roman, Kiany 09 Westfield 13.85 -0.9 5 21 Costello, Victoria 10 Monument Mou 13.87 -0.9 5 22 Driscoll, Megan 10 Pittsfield 13.88 -0.9 4 23 Rouette, Mikayla 09 Monson 13.89 -0.9 5 24 Otis, Marissa 11 Hampshire 13.90 -0.9 5 25 Ness, Isabelle 09 Northampton 13.91 -0.9 4 26 Cintron, Keesha 09 Springfield 13.93 -0.9 4 27 Scott, Shannoya 12 New Leadersh 13.95 -1.1 1 28 Kelleher, Hannah 10 South Hadley 13.95 -2.0 2 29 Waite, Julia 09 Palmer 14.00 -2.0 2 30 Sifuentes, Katy 11 Palmer 14.00 -2.0 2 31 Tranghese, Alexa 09 Longmeadow 14.07 -1.1 1 32 Scott, Candice 11 Longmeadow 14.13 -0.9 5 33 fleming, elizabeth 09 Hampshire 14.92 -2.0 2
​​Girls 100 Meter Dash ============================================================================ Meet Record: # 12.12 2009 Jen Christian, Central "11 Winner: * 12.27 5/28/2011 Brianna Tabin, South Hadley Name Year School Finals Wind Points ============================================================================ Finals 1 Spencer, Diamante 11 Springfield 12.53 +0.0 10 2 Majetich, Alex 11 Mount Greylo 12.68 +0.0 8 3 Rybacki, Erin 12 East Longmea 12.75 +0.0 6 4 Smith, Kamillah 12 Amherst-Pelh 12.85 +0.0 5 5 Luscier, Courtney 10 Taconic 13.08 +0.0 4 6 Ferreira, Aleasha 12 Ludlow 13.13 +0.0 3 7 Jones, Jasmine 11 New Leadersh 13.18 +0.0 2 8 Winkle, Kimeisha 12 Springfield 13.33 +0.0 1
​Girls 200 Meter Dash ======================================================================== Meet Record: # 24.62 2006 Sarah Wernik, Northhampton "11 Winner: * 25.27 5/28/2011 Selena Yates, Holyoke Name Year School Prelims Wind H# ======================================================================== Preliminaries 1 Yates, Selena 12 Holyoke 26.13q -0.4 4 2 Boyd, Abby 12 Minnechaug 26.92q 0.3 3 3 LePage, Elise 10 Longmeadow 27.16q 0.3 3 4 Kasper, Candace 12 East Longmea 27.18q -0.3 2 5 Winkle, Kimeisha 12 Springfield 27.20q -0.3 1 6 Sharp, Sophie 09 Northampton 27.33q 0.3 3 7 Brown, Kanya 09 Amherst-Pelh 27.34q -0.4 4 8 Michaud, Kayla 10 Minnechaug 27.61q -0.4 4 9 White, Alanna 11 Wahconah 27.71 -0.3 1 10 Shove, Amber 8 Lenox Memori 27.74 0.3 3 11 West, Kelana 10 Taconic 27.78 0.3 3 12 Sharif, Aysia 09 Springfield 27.80 -0.3 1 13 zamek, maya 09 Hampshire 27.94 -0.3 2 14 Roman, Kiany 09 Westfield 28.01 -0.3 2 15 carey, meaghan 10 Hampshire 28.08 -0.4 4 16 Boyer, Andrea 10 Minnechaug 28.23 -0.3 1 17 Waite, Julia 09 Palmer 28.29 -0.4 4 18 Reynolds, Kelsie 12 Pittsfield 28.34 -0.3 1 19 Godfrey, Meghan 09 South Hadley 28.54 0.3 3 20 Wundt, Morgan 10 Southwick-To 28.55 -0.4 4 21 Driscoll, Megan 10 Pittsfield 28.72 -0.3 2 22 Forcier, Jocelyn 10 Ludlow 28.78 0.3 3 23 Patti, Taylor 09 Pittsfield 29.00 -0.4 4
​Girls 200 Meter Dash ============================================================================ Meet Record: # 24.62 2006 Sarah Wernik, Northhampton "11 Winner: * 25.27 5/28/2011 Selena Yates, Holyoke Name Year School Finals Wind Points ============================================================================ Finals 1 Yates, Selena 12 Holyoke 26.06 -0.4 10 2 Boyd, Abby 12 Minnechaug 26.74 -0.4 8 3 Kasper, Candace 12 East Longmea 26.82 -0.4 6 4 LePage, Elise 10 Longmeadow 27.04 -0.4 5 5 Winkle, Kimeisha 12 Springfield 27.11 -0.4 4 6 Sharp, Sophie 09 Northampton 27.25 -0.4 3 7 Brown, Kanya 09 Amherst-Pelh 27.38 -0.4 2 8 Michaud, Kayla 10 Minnechaug 27.69 -0.4 1
​Girls 400 Meter Dash ========================================================================== Meet Record: # 56.33 2005 Mandela Graves-Fulgham, Amherst "11 Winner: * 57.34 5/28/2011 Mia Toffoli, Northampton Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Ramirez, Khaila 10 Northampton 58.82 4 10 2 Kennedy, Shannon 09 East Longmea 58.84 4 8 3 Wood, Oona 12 Mount Greylo 59.91 4 6 4 Toffoli, Mia 11 Northampton 1:00.83 4 5 5 Mack, Alex 12 Minnechaug 1:01.25 4 4 6 Olanyk, Natasha 09 Mohawk Trail 1:01.79 4 3 7 Cycz, Emilie 11 Frontier 1:02.32 3 2 8 Rodowicz, Meg 10 Hoosac Valle 1:02.51 4 1 9 McCarthy, Caitlin 10 Agawam 1:03.37 3 10 Lehman, Alex 11 Westfield 1:04.26 2 11 Brown, Winifred 09 Northampton 1:04.45 3 12 macdonald, hope 09 Hampshire 1:04.46 3 13 Welch, Stephanie 10 Minnechaug 1:04.54 2 14 Viederman, Hannah 10 Amherst-Pelh 1:04.70 3 15 King, Jillian 10 Pittsfield 1:04.76 3 16 Palmacci, Sophia 09 Athol 1:05.33 2 17 Harnett, Laura 11 Wahconah 1:05.48 2 18 Hamel, Grace 09 Holyoke 1:05.52 4 19 Roy, Deven 8 Pioneer Vall 1:05.59 3 20 Phipps, Montana 10 Monson 1:05.81 1 21 Brown, Tova 7 Lenox Memori 1:05.88 2 22 Lund, Emilia 09 Westfield 1:05.96 2 23 Harvey, Sarah 09 Wahconah 1:06.52 3 24 Curro, Meghan 12 Wahconah 1:06.76 2 25 Williams, Erin 12 Greenfield 1:06.94 1 26 pooler, margaret 10 Hampshire 1:07.93 1 27 Cool, Paige 10 Southwick-To 1:09.98 1 28 Brown, Kayla 11 Putnam Voc/T 1:18.44 2
​Girls 800 Meter Run ======================================================================= Meet Record: # 2:13.42 2006 Emily Bourdeau, Longmeadow "11 Winner: * 2:18.12 5/28/2011 Jennifer Fisher, Minnechaug Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Monahan, Ashley 11 Agawam 2:19.30 10 2 Gelinas, Simone 11 Longmeadow 2:21.00 8 3 Endelberger, Sydney 12 Monument Mou 2:21.63 6 4 Dibrindisi, Alexandra 09 Northampton 2:24.84 5 5 Moore, Anna 10 Northampton 2:25.58 4 6 Daubitz, Caroline 12 Agawam 2:25.60 3 7 Wright, Abigail 12 Pittsfield 2:26.24 2 8 Rezendes, Staci 12 Holyoke Cath 2:26.36 1 9 Cote, Brianna 12 Holyoke Cath 2:26.98 10 Wassung, Lindsey 09 Agawam 2:27.54 11 Ferrara, Mariah 12 Drury 2:29.19 12 Theriault, Deaven 11 Ludlow 2:29.26 13 Conlisk, Sarah 8 Frontier 2:29.91 14 Morawski, Sophie 11 Frontier 2:30.54 15 Hartnett, Bridget 11 Westfield 2:34.31 16 Cook, Katie 11 Wahconah 2:38.33 17 Jackson, Whitney 09 New Leadersh 2:39.84 18 Lutz, Mariel 09 Northampton 2:43.71
​Girls 1 Mile Run ======================================================================= Meet Record: # 4:41.80 1995 Mary Cobb, Pittsfield "11 Winner: * 5:07.91 5/28/2011 Madison Granger, Belchertown Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Granger, Madison 12 Belchertown 5:07.77* 10 2 Kaegi, Emily 10 Mount Greylo 5:24.10 8 3 Sarage, Serena 09 South Hadley 5:29.91 6 4 McGowan, Meredith 10 East Longmea 5:32.28 5 5 Morin, Allyson 10 Westfield 5:32.69 4 6 McCarthy, Kierra 09 Ludlow 5:35.82 3 7 Alibozek, Kalyn 10 Hoosac Valle 5:36.53 2 8 Schenck, Althea 11 Amherst-Pelh 5:38.47 1 9 aldrich, lauren 09 Hampshire 5:41.73 10 Santiago, Allie 11 Longmeadow 5:43.21 11 Foley, Abby 10 Minnechaug 5:43.68 12 McClusky, Hannah 10 Lenox Memori 5:44.23 13 Graham, Amy 11 Frontier 5:45.40 14 Garrity, Nora SR Springfield Cath 5:45.68 15 Carroll, Maddy 10 Holyoke 5:46.45 16 Lipior, Sylwia 10 Ludlow 5:48.60 17 Gelinas, Jill 09 Longmeadow 5:50.84 18 Magri, Kelsey 10 Taconic 5:51.70 19 Haryasz, Allison 09 Longmeadow 5:52.13 20 Hepner, Bess 12 Amherst-Pelh 5:52.16 21 Smith, Dominique JR Springfield Cath 5:53.97 22 Swords, Sierra 12 Westfield 5:56.58 23 Cunnigham, Cassidy 12 Agawam 5:57.74 24 Taupier, Nora 09 Holyoke 5:58.04 25 Hutchinson, Clarisse 10 Turners Fall 5:59.67 26 Davies, Natalie 10 Holyoke Cath 6:00.25 27 woods, elizabeth 11 Hampshire 6:00.32 28 Anselmo, Allison 12 Ludlow 6:00.52 29 oconner, lyndsey 11 Hampshire 6:01.08 30 Orlandi, Gina 10 Ludlow 6:01.76 31 Cardoso, Kylie 11 Minnechaug 6:02.80 32 Rockwal, Caleigh 09 Westfield 6:07.26 33 Wardner, Amy 11 Westfield 6:07.42 34 Pashko, Jessica 11 Ludlow 6:17.00 -- Mahoney, Margret 09 Northampton DNF
​Girls 2 Mile Run ======================================================================= Meet Record: # 10:48.84 2005 Amber Sayer, Amherst "11 Winner: * 10:56.75 5/28/2011 Camille Blackman, Longmeadow Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Blackman, Camille 12 Longmeadow 11:11.44 10 2 Morin, Allyson 10 Westfield 11:42.25 8 3 Devoney, Mel 11 Amherst-Pelh 11:45.35 6 4 Farry, Lauren 09 Pittsfield 11:45.92 5 5 Mako, Natalie 11 Frontier 11:51.98 4 6 Footit, Mara SR Springfield Cath 12:29.01 3 7 Chenail, Kat 11 Mount Greylo 12:39.03 2 8 Houle, Bethany 09 Wahconah 12:47.26 1 9 Cunnigham, Cassidy 12 Agawam 12:50.12 10 Roberts, Julie 12 Hampshire 12:50.34 11 Cullen, Elizabeth 11 Amherst-Pelh 13:07.94 12 Boraski, Audrey 11 Holyoke Cath 13:12.53 13 Bernard, Lindsey 12 Minnechaug 13:13.19 14 Tibbetts, Emily 8 Lenox Memori 13:27.77 15 Repko, Alexa 11 Ludlow 13:28.18 -- Lopez, Gina 10 Agawam DQ break line violation
​Girls 100 Meter Hurdles ======================================================================== Meet Record: # 14.70 1984 Tiffany Smith, Westfield "11 Winner: * 16.05 5/28/2011 Dynasty Harris, Central Name Year School Prelims Wind H# ======================================================================== Preliminaries 1 Forton, Tess 12 Mohawk Trail 16.62q -0.9 3 2 Whitley, Jasmin 12 Springfield 16.67q -0.9 4 3 Varney, Rebecca 10 East Longmea 16.81q -0.4 2 4 Peterson, Alexis 11 Southwick-To 16.94q 0.2 1 5 Cherry, Cate 12 Wahconah 17.09q 0.2 1 6 Zombik, Katherine 11 Holyoke Cath 17.38q 0.2 1 7 Brochu, Rachel 12 Holyoke 17.38q -0.4 2 8 Andrews, Emily Ann 10 Westfield 17.46q 0.2 1 9 Burns, Izzy 09 Southwick-To 17.59 -0.9 3 10 Sweeney, Katie 10 Monson 17.67 -0.9 3 11 Shanley, Susie 12 Mount Greylo 17.72 -0.4 2 12 Lind, Monica 10 Ludlow 17.74 -0.9 4 13 Heenan, Katie 10 Longmeadow 17.79 -0.9 3 14 Sprague, Maddie 09 Wahconah 17.79 -0.9 4 15 Otis, Stephanie 11 Hampshire 17.84 -0.9 4 16 Berube, Taylor 12 Chicopee 17.93 -0.9 4 17 Currie, Sarah 12 Mahar Region 17.95 -0.9 3 18 Drake, Beth 12 Frontier 18.02 -0.4 2 19 Werenski, Hope 10 South Hadley 18.04 0.2 1 20 Patti, Taylor 09 Pittsfield 18.08 0.2 1 21 Borawski, Celina 11 Minnechaug 18.27 -0.9 4 22 Vaccaro, Haley 11 Chicopee Com 18.35 -0.4 2 23 Tyer, Gabby 12 Pittsfield 18.45 -0.9 4 24 Majka, Lynsey 12 Ludlow 18.47 -0.4 2 25 Kratovil, Katie 10 Longmeadow 18.55 -0.9 3
​Girls 100 Meter Hurdles ============================================================================ Meet Record: # 14.70 1984 Tiffany Smith, Westfield "11 Winner: * 16.05 5/28/2011 Dynasty Harris, Central Name Year School Finals Wind Points ============================================================================ Finals 1 Whitley, Jasmin 12 Springfield 15.68* -0.9 10 2 Forton, Tess 12 Mohawk Trail 15.90* -0.9 8 3 Varney, Rebecca 10 East Longmea 16.43 -0.9 6 4 Peterson, Alexis 11 Southwick-To 16.60 -0.9 5 5 Brochu, Rachel 12 Holyoke 16.81 -0.9 4 6 Zombik, Katherine 11 Holyoke Cath 16.89 -0.9 3 7 Cherry, Cate 12 Wahconah 17.14 -0.9 2 8 Andrews, Emily Ann 10 Westfield 17.45 -0.9 1
​Girls 400 Meter Hurdles ========================================================================== Meet Record: # 44.83 2003 Colleen Farley, Mt. Greylock "11 Winner: * 1:05.53 5/28/2011 Ariana Quesnel, Ludlow Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Phelps, Jenna 10 Mount Greylo 1:05.17* 3 10 2 Hartnett, Bridget 11 Westfield 1:06.19 3 8 3 Pascucci, Adrienne 11 Northampton 1:07.00 3 6 4 Voight, Brionna 11 Springfield 1:08.93 3 5 5 Llodra, Taylor 12 Longmeadow 1:09.29 3 4 6 Delude, Christina 10 Belchertown 1:09.60 3 3 7 Tompkins, Leah 11 Northampton 1:09.83 2 2 8 Ferry, Mairead 10 Frontier 1:09.92 1 1 9 Brennan, Vivian 10 East Longmea 1:10.09 3 10 Sweeney, Katie 10 Monson 1:10.46 2 11 Drake, Beth 12 Frontier 1:10.57 2 12 Otis, Stephanie 11 Hampshire 1:10.71 3 13 Hopmans, Erin 09 Wahconah 1:10.81 2 14 Lind, Monica 10 Ludlow 1:11.46 2 15 Dastoli, Sophia 11 Mount Greylo 1:11.96 1 16 Ghidotti, Cori 10 Drury 1:14.07 2 17 Pierce, Ashley 10 Mohawk Trail 1:14.64 2 18 Donovan, Kaley 11 West Springf 1:14.82 1




​​​​​Girls' Relays: Back to Top --------------------------------------------------------------------------
​Girls 4x100 Meter Relay ========================================================================== Meet Record: # 49.80 2008 , Central "11 Winner: * 50.08 5/28/2011 Mount Greylock Regional HS, Mt. Greylock L Gorson, O Wood, J Phelps, A Majetich School Finals H# Points ========================================================================== 1 East Longmeadow 50.43 4 10 1) Kennedy, Lauren 11 2) Kasper, Candace 12 3) Weithofer, Julia 11 4) Rybacki, Erin 12 2 Springfield Central 50.57 4 8 1) Bost, Keyonna 09 2) Estrada, Angelina 10 3) Christian, Arielle 11 4) Spencer, Diamante 11 3 Amherst-Pelham 50.96 4 6 1) Sylvan, Maisy 11 2) Smith, Kamillah 12 3) Martins, Claudia 12 4) Brown, Kanya 09 4 Northampton 51.58 4 5 1) Sharp, Sophie 09 2) Ness, Isabelle 09 3) Tompkins, Leah 11 4) Lamond, Catherine 10 5 Mohawk Trail 51.86 3 4 1) Forton, Tess 12 2) Mazanec, Morgan 12 3) Henderson, Kesheal 10 4) Avery, Lauren 12 6 Southwick-Tolland 52.44 3 3 1) Collins, Mariah 11 2) Wundt, Morgan 10 3) Peterson, Alexis 11 4) Burns, Izzy 09 7 Frontier 52.74 3 2 1) Miner, Katherine 8 2) Ells, Sara 09 3) Cycz, Clare 10 4) Bowen, Madison 10 8 Longmeadow 52.85 3 1 1) LePage, Elise 10 2) Caputo, Maria 09 3) Tranghese, Alexa 09 4) Caputo, Angela 11 9 Ludlow 53.00 4 1) McCarthy, Meagan 09 2) Forcier, Jocelyn 10 3) Pereira, Kaycee 12 4) Ferreira, Aleasha 12 10 Mount Greylock 53.29 3 1) Galib, Laura 09 2) Leamon, Amalia 10 3) Orpin, Kelsey 09 4) Lockhart, Celestine 10 11 Hampshire 53.36 3 1) Otis, Marissa 11 2) fleming, elizabeth 09 3) zamek, maya 09 4) carey, meaghan 10 12 Holyoke 53.54 2 1) O'Sullivan, Brynn 09 2) Green, Taysha 11 3) Plasse, Becca 09 4) Costello, Carly 10 13 South Hadley 53.57 1 1) Thibault, Angela 09 2) Ashwood, Kim 12 3) Godfrey, Meghan 09 4) Kelleher, Hannah 10 14 Monument Mountain 53.59 3 1) Costello, Victoria 10 2) Storti, Paige 09 3) Cohen, Hannah 09 4) Barnaba, Ciana 11 15 Taconic 53.72 3 1) Campbell, Gil 10 2) Donahue, Rachel 10 3) West, Kelana 10 4) Luscier, Courtney 10 16 Chicopee 53.73 2 1) Miller, Quinn 11 2) Nahorniak, Mary 09 3) Berube, Taylor 12 4) Fournier, Cassidy 09 17 Belchertown 53.88 2 1) Mallet, Chelsea 12 2) Falvey, Allison 12 3) Kubacki, Emily 11 4) Burke, Jessica 12 18 Mahar Regional 53.96 2 1) Parker, Ally 8 2) Bardsley, Kelsie 10 3) Recos, Danielle 12 4) Parker, Sam 12 19 Pittsfield 54.01 4 1) Supranowicz, Allie 10 2) Whitten, Jessica 10 3) Wright, Amanda 09 4) Reynolds, Kelsie 12 20 Agawam 54.23 2 1) Theroux, Liz 10 2) Stuetzel, Alexandria 09 3) Blais, Liana 12 4) Bard, Leisl 12 21 Wahconah 54.39 2 1) Folan, Erin 09 2) Rice, MacKenzie 10 3) Tonelli, Shelby 09 4) Sprague, Maddie 09 22 Lenox Memorial 54.54 2 1) Katz, Rebecca 12 2) Cook, Meghan 09 3) Belliveau, Nicole 10 4) Wilkerson, Elizabeth 12 23 West Springfield 55.16 1 1) Couture, Danielle 09 2) Lyne, Tori 12 3) Messenger, Rachel 11 4) Messenger, Erin 11 24 Minnechaug 55.58 1 1) Grippen, Courtney 10 2) Carlson, Maria 11 3) 4) Laliberte, KT 12 25 Springfield Sci/Tech 55.91 2 1) Collins, Kiana 12 2) Velez, Deliani 09 3) Barnett, Sydney 09 4) Cintron, Keesha 09 26 Palmer 55.97 1 1) Herring, Beky 10 2) Ochs, Laura 8 3) Laviolette, Hillary 09 4) Sifuentes, Katy 11 27 New Leadership Charter 56.71 4 1) Scott, Shannoya 12 2) jones, emani 11 3) Jackson, Whitney 09 4) Jones, Jasmine 11 28 HS of Commerce 56.89 1 1) Jackson, Kadyzsha 11 2) Davis, Jasmine 12 3) Pena, Luz 10 4) Nieves, Natalia 09 29 Chicopee Comprehensive 57.69 1 1) Roy, Allie 10 2) Ryan, Elizabeth 10 3) Klinkowski, Kylee 10 4) Spells, Kiara 09 -- Putnam Voc/Tech DQ 4 out of zone 1 1) White, Ayesha 10 2) Motas, Zyana 11 3) Wallace, Terryann 11 4) Wilson, Dynasty 12
​Girls 4x400 Meter Relay ========================================================================== Meet Record: # 3:58.76 2009 Northampton HS, Northampton "11 Winner: * 4:03.00 5/28/2011 Northampton HS, Northampton A Pascucci, P Hopkins, E Larson, M Toffoli School Finals H# Points ========================================================================== 1 Northampton 4:00.09* 4 10 1) Pascucci, Adrienne 11 2) Toffoli, Mia 11 3) Ramirez, Khaila 10 4) Dibrindisi, Alexandra 09 2 Mount Greylock 4:07.75 4 8 1) Dastoli, Sophia 11 2) Majetich, Alex 11 3) Phelps, Jenna 10 4) Wood, Oona 12 3 East Longmeadow 4:13.67 4 6 1) Weithofer, Gabriella 10 2) Brennan, Vivian 10 3) Tarbell, Francesca 10 4) Kennedy, Shannon 09 4 Agawam 4:14.93 4 5 1) McCarthy, Caitlin 10 2) Cote, Elyse 10 3) Stuetzel, Alexandria 09 4) Bard, Leisl 12 5 Minnechaug 4:15.97 4 4 1) Mack, Alex 12 2) Courtney, Madison 10 3) Michaud, Kayla 10 4) Boyd, Abby 12 6 Monument Mountain 4:17.28 4 3 1) Wojtkowski, Cotey 11 2) Barnaba, Ciana 11 3) Begley, Jenny 12 4) Endelberger, Sydney 12 7 Mohawk Trail 4:17.59 4 2 1) Henderson, Kesheal 10 2) Pierce, Ashley 10 3) Rode, Kelsey 12 4) Olanyk, Natasha 09 8 Ludlow 4:18.17 4 1 1) Persson, Andrea 11 2) Manuel, Sonia 10 3) Marcus, Sierra 11 4) Yelinek, Kara 12 9 Belchertown 4:18.94 3 1) Delude, Christina 10 2) Lussier, Hannah 10 3) Granger, Madison 12 4) Jackson, Melanie 11 10 Holyoke 4:20.90 3 1) Gonzalez, Carolina 11 2) Costello, Carly 10 3) O'Neil, Kristina 11 4) Hamel, Grace 09 11 Longmeadow 4:21.34 3 1) Henshaw, Mary 10 2) Keaney, Dylann 09 3) Kenney, Brianna 12 4) Llodra, Taylor 12 12 Pittsfield 4:26.89 3 1) McGovern, Kay 12 2) Powers, Makenzie 10 3) Powers, Makayla 10 4) King, Jillian 10 13 Frontier 4:27.65 3 1) Barker, Zoe 8 2) Emery, Savannah 8 3) Morawski, Sophie 11 4) Cycz, Emilie 11 14 Springfield Central 4:30.04 2 1) Garcia, Ambar 09 2) Christian, Arielle 11 3) Morgan, Shakayla 09 4) Voight, Brionna 11 15 Taconic 4:30.46 3 1) Magri, Kelsey 10 2) Barbarotta, Hannah 09 3) Pannesco, Angela 10 4) Lisa, Laughnane 10 16 Amherst-Pelham 4:30.96 2 1) Tincknell, Natalie 09 2) Sylvan, Maisy 11 3) Black, Rosie 10 4) O'Brien, Kate 10 17 Westfield 4:30.99 3 1) Lund, Emilia 09 2) McCarthy, Abby 09 3) Florek, Kaleigh 09 4) Lehman, Alex 11 18 Hampshire 4:31.65 3 1) labrie, michelle 09 2) pooler, margaret 10 3) woods, elizabeth 11 4) macdonald, hope 09 19 West Springfield 4:35.65 2 1) Donovan, Kaley 11 2) Loring, Katelyn 09 3) Snow, Ashley 11 4) Mosijchuk, Julia 12 20 South Hadley 4:37.34 2 1) Thibault, Angela 09 2) Banas, Aryn 09 3) Guertin, Taylor 09 4) Craven, Brianna 09 21 Palmer 4:42.16 2 1) Marsh, Leundra 8 2) Murray, Olivia 8 3) Laviolette, Hillary 09 4) Hernandez, Kassandra 10 22 Lenox Memorial 4:43.60 2 1) Jarck, Elizabeth 8 2) Hathaway, Jackie 7 3) Fielding, Annie 8 4) Brown, Tova 7 23 Chicopee 4:44.62 2 1) Parenteau, Nicole 12 2) McAndrew, Taylor 12 3) Dobosz, Danielle 12 4) Gardner, Sarah 10 24 Mahar Regional 4:46.88 2 1) Jillson, Carly 8 2) Lundgren, Kaila 09 3) Burke, Colleen 09 4) Mongeau, Carly 10 25 Wahconah 4:49.32 1 1) Thibodeau, Kyrsten 10 2) Eberwine, Emi 09 3) Herrmann, Jenna 09 4) Harvey, Sarah 09 26 Springfield Sci/Tech 4:53.47 1 1) Velez, Deliani 09 2) Torres, Stephanie 12 3) 4) Adona, Elizabeth 11 27 Chicopee Comprehensive 4:58.03 1 1) Faivre, Megan 11 2) Tenney, Jordan 11 3) Cox, Courtney 11 4) Vaccaro, Haley 11 28 HS of Commerce 5:07.83 1 1) Wray, Chevanese 11 2) Jackson, Kadyzsha 11 3) Nieves, Natalia 09 4) Pena, Luz 10
​Girls 4x800 Meter Relay ======================================================================= Meet Record: # 9:53.10 2002 , Amherst "11 Winner: * 10:04.01 5/28/2011 Agawam HS, Agawam J Dudek, S Hurley, C Daubitz, A Monahan School Finals Points ======================================================================= 1 Longmeadow 10:02.11* 10 1) Haryasz, Allison 09 2) Santiago, Allie 11 3) Gelinas, Simone 11 4) Blackman, Camille 12 2 Agawam 10:10.76 8 1) Daubitz, Caroline 12 2) Grindle, Amy 11 3) Wassung, Lindsey 09 4) Monahan, Ashley 11 3 Mount Greylock 10:19.50 6 1) Stephanie, Adamczyk 11 2) Chenail, Kat 11 3) Kaegi, Emily 10 4) Hitchcock, Mackenzie 12 4 Northampton 10:19.68 5 1) Moore, Anna 10 2) Messeck, Melinda 11 3) Sullivan, Joni 11 4) Lutz, Mariel 09 5 Amherst-Pelham 10:27.39 4 1) Viederman, Hannah 10 2) Hepner, Bess 12 3) Schenck, Althea 11 4) Devoney, Mel 11 6 South Hadley 10:32.09 3 1) Banas, Aryn 09 2) Werenski, Hope 10 3) Guertin, Taylor 09 4) Sarage, Serena 09 7 Pittsfield 10:32.69 2 1) Farry, Lauren 09 2) Powers, Makenzie 10 3) Powers, Makayla 10 4) Wright, Abigail 12 8 Frontier 10:34.29 1 1) Graham, Amy 11 2) Burnett, Caitlin 8 3) Conlisk, Sarah 8 4) Mako, Natalie 11 9 East Longmeadow 10:37.56 1) Tarbell, Francesca 10 2) Mazza, Lexi 12 3) Bernard, Chelsea 10 4) McGowan, Meredith 10 10 Ludlow 10:45.72 1) Pashko, Jessica 11 2) Lipior, Sylwia 10 3) McCarthy, Kierra 09 4) Theriault, Deaven 11 11 Holyoke Catholic 10:50.04 1) Davies, Natalie 10 2) Boraski, Audrey 11 3) Cote, Brianna 12 4) Rezendes, Staci 12 12 Monument Mountain 10:52.87 1) Benedict, Sarah 10 2) Kelly, Maria 12 3) Nejaime, Meg 12 4) D'Alessio, Emma 11 13 Hampshire 10:57.78 1) Roberts, Julie 12 2) Labrie, Liz 12 3) nardi, michelle 10 4) aldrich, lauren 09 14 Minnechaug 10:57.96 1) Fuehr, Maddie 11 2) Foley, Abby 10 3) Welch, Stephanie 10 4) Warner, Amber 12 15 Lenox Memorial 11:02.44 1) Fielding, Annie 8 2) Ellrodt, Grace 8 3) McClusky, Hannah 10 4) Tibbetts, Emily 8 16 Westfield 11:04.74 1) Morgan, Michelle 11 2) Rockwal, Caleigh 09 3) Helliwell, Allie 09 4) Swords, Sierra 12 17 Mohawk Trail 11:06.69 1) Yezierski, Abbi 10 2) 3) Leonard, Alyse 09 4) Hartnett, Danielle 11 18 Mahar Regional 11:11.47 1) Lloyd, Jessica 09 2) Colon, Amber 09 3) Killay, Kesley 7 4) Woodcock, Emma 12 19 Springfield Central 11:17.81 1) Mcnamara, Mariah 12 2) Gonzalez, Letisha 12 3) Santiago, Ashley 10 4) Garcia, Ambar 09 20 Holyoke 11:21.51 1) Lawrence, Madysen 09 2) Lavelle, Grace 10 3) Taupier, Nora 09 4) Carroll, Maddy 10 21 Chicopee Comprehensive 11:30.45 1) Beaulieu, Rachel 09 2) Russ, Samantha 10 3) Faivre, Megan 11 4) Payne, Olivia 11 22 Springfield Cathedral HS 11:34.60 1) Footit, Mara SR 2) Smith, Dominique JR 3) Cady, Jazelle 4) Garrity, Nora SR 23 Chicopee 11:39.84 1) Reis, Autumn 09 2) McAndrew, Shannon 09 3) Maynard, Samantha 10 4) Bernard, Emma 12 24 Wahconah 11:45.24 1) Curro, Meghan 12 2) Ware, Victoria 12 3) Hopmans, Erin 09 4) Houle, Bethany 09 25 West Springfield 11:51.12 1) Distefano, Jessica 09 2) Cunha, Samantha 11 3) Carrillo, Angie 09 4) Loring, Katelyn 09 26 Palmer 12:54.41 1) Gilman, Colbylyn 12 2) Kennedy, Bridget 10 3) Maciag, Maddy 8 4) Dygon, Katie 11 -- Hoosac Valley DQ 1) Rodowicz, Meg 10 2) Alibozek, Kalyn 10 3) Bush, Alyssa 10 4) Folino, Hannah 09



​​​​Girls' Field Results:
Back to Top -----------------------------------------------------------------------
​Girls High Jump ======================================================================= Meet Record: # 5-05.75 1988 Maggie Ward, Pittsfield "11 Winner: * 5-00 5/28/2011 Adrienne Pascucci, Northampton Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Forton, Tess 12 Mohawk Trail 5-03.00* 10 2 Cycz, Clare 10 Frontier 5-02.00* 8 3 Tompkins, Leah 11 Northampton J5-02.00* 6 4 Pascucci, Adrienne 11 Northampton 5-00.00* 5 5 Miner, Katherine 8 Frontier J5-00.00* 4 6 Suse, Paige 09 East Longmea J5-00.00* 3 7 Herring, Beky 10 Palmer 4-10.00 1.50 7 Nugent, Andie 11 Lenox Memori 4-10.00 1.50 9 Kennedy, Shannon 09 East Longmea J4-10.00 10 Kittler, Megan 11 Pittsfield J4-10.00 11 Drake, Beth 12 Frontier J4-10.00 11 Devine, Danielle 8 Pioneer Vall J4-10.00 11 Kapinos, Christina 12 Longmeadow J4-10.00 14 Hartnett, Bridget 11 Westfield J4-10.00 15 Jones, Rachel 11 Minnechaug J4-10.00 16 Werenski, Hope 10 South Hadley J4-10.00 17 Bowen, Madison 10 Frontier 4-08.00 17 Morin, Caitlin 11 Minnechaug 4-08.00 19 Parker, Sam 12 Mahar Region J4-08.00 20 Jones, Emma 09 Longmeadow J4-08.00 21 Lutz, Mariel 09 Northampton 4-06.00 21 Williams, Rebecca 09 Pittsfield 4-06.00 23 Cool, Paige 10 Southwick-To J4-06.00 -- Yates, Selena 12 Holyoke NH -- Lisa, Laughnane 10 Taconic NH
​Girls Pole Vault ======================================================================= Meet Record: # 10-06 2005 Nelly Denehy, Frontier "11 Winner: * 8-00 5/28/2011 Kaitlyn Coelho, Ludlow Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Coelho, Kaitlyn 12 Ludlow 9-00.00* 10 2 Elmer, Hannah 09 Chicopee J9-00.00* 8 3 Thibault, Angela 09 South Hadley 8-00.00* 3.50 3 Brewer, Danielle 11 East Longmea 8-00.00* 3.50 3 Yezierski, Abbi 10 Mohawk Trail 8-00.00* 3.50 3 Parker, Ally 8 Mahar Region 8-00.00* 3.50 3 hackworth, delaney 10 Hampshire 8-00.00* 3.50 3 Delude, Christina 10 Belchertown 8-00.00* 3.50 9 Dustin, Megan 09 Agawam J8-00.00* 10 Laskoski, Victoria 7 Pioneer Vall J8-00.00* 11 Martins, Claudia 12 Amherst-Pelh J8-00.00* 12 Byrne, Jaime 7 Frontier J8-00.00* 13 McCarthy, Meagan 09 Ludlow 7-06.00 14 Suse, Paige 09 East Longmea J7-06.00 15 Black, Rosie 10 Amherst-Pelh J7-06.00 16 Rodrigues, Stephanie 12 Ludlow J7-06.00 17 Henshaw, Mary 10 Longmeadow J7-06.00 18 Geser, Emily 8 Pioneer Vall J7-06.00 19 Courtney, Madison 10 Minnechaug 7-00.00 20 Reynolds, Isabelle 09 Northampton J7-00.00 20 Ferry, Mairead 10 Frontier J7-00.00 22 Roux, Samantha 12 Chicopee Com J7-00.00 -- Trecker, Sara 10 Minnechaug NH -- Zogbaum, Lily 09 Northampton NH -- Michaud, Kayla 10 Minnechaug NH
​Girls Long Jump ============================================================================ Meet Record: # 18-10.50 2005 Sarah Wernik, Northhampton "11 Winner: * 17-03 5/28/2011 Marisa Sprague, Wahconah Name Year School Finals Wind Points ============================================================================ 1 Sprague, Marisa 12 Wahconah 17-08.25* NWI 10 2 Weithofer, Julia 11 East Longmea 17-00.00 NWI 8 3 Pereira, Kaycee 12 Ludlow J17-00.00 NWI 6 4 Scott, Shannoya 12 New Leadersh 16-06.50 NWI 5 5 Parker, Ally 8 Mahar Region 16-05.50 NWI 4 6 Dibrindisi, Alexandra 09 Northampton 16-04.50 NWI 3 7 Avery, Lauren 12 Mohawk Trail 16-03.50 NWI 2 8 Cherry, Cate 12 Wahconah 15-07.50 NWI 1 9 Randolph, Sophia 12 Monument Mou 15-05.50 NWI 10 Whitley, Jasmin 12 Springfield 15-02.50 NWI 11 Burke, Jessica 12 Belchertown 15-01.75 NWI 12 White, Ayesha 10 Putnam Voc/T 15-01.00 NWI 12 Miller, Julia 11 Longmeadow 15-01.00 NWI 14 Miller, Quinn 11 Chicopee 15-00.00 NWI 14 Weithofer, Gabriella 10 East Longmea 15-00.00 NWI 14 Warner, Amber 12 Minnechaug 15-00.00 NWI 17 Arbour, Lexie 11 Monson 14-08.50 NWI 18 Sylvan, Maisy 11 Amherst-Pelh 14-06.50 NWI 19 Ferreira, Aleasha 12 Ludlow 14-06.00 NWI 20 Devine, Danielle 8 Pioneer Vall 14-04.50 NWI 21 Seymour, Chrissy 10 Westfield 14-03.00 NWI 22 Davis, Jasmine 12 HS of Commer 14-02.50 NWI 23 Wojtkowski, Cotey 11 Monument Mou 14-01.50 NWI 24 Jackson, Melanie 11 Belchertown 13-09.00 NWI 25 White, Alanna 11 Wahconah 13-07.75 NWI 26 Luscier, Courtney 10 Taconic 13-00.50 NWI -- Bard, Leisl 12 Agawam FOUL
​Girls Triple Jump ============================================================================ Meet Record: # 38-11.50 2010 Jenise Everett, East Longmeadow "11 Winner: * 37-01.50 5/28/2011 Hailey Cox, Holyoke Catholic Name Year School Finals Wind Points ============================================================================ 1 Avery, Lauren 12 Mohawk Trail 37-07.00* NWI 10 2 Sprague, Marisa 12 Wahconah 36-04.50 NWI 8 3 Miller, Quinn 11 Chicopee 35-08.50 NWI 6 4 Whitley, Jasmin 12 Springfield 35-02.75 NWI 5 5 Arbour, Lexie 11 Monson 34-09.25 NWI 4 6 Weithofer, Julia 11 East Longmea 34-07.00 NWI 3 7 Rybacki, Erin 12 East Longmea 34-04.75 NWI 2 8 Jones, Emma 09 Longmeadow 34-03.75 NWI 1 9 Otis, Marissa 11 Hampshire 34-01.75 NWI 10 Pereira, Kaycee 12 Ludlow 33-11.00 NWI 11 Sharp, Sophie 09 Northampton 33-10.50 NWI 12 Randolph, Sophia 12 Monument Mou 33-03.00 NWI 13 Parker, Sam 12 Mahar Region 32-08.75 NWI 14 Warner, Amber 12 Minnechaug 32-07.75 NWI 15 Costello, Victoria 10 Monument Mou 32-06.00 NWI 16 Ferry, Mairead 10 Frontier 32-05.50 NWI 17 Ashwood, Kim 12 South Hadley 32-05.00 NWI 18 Miller, Julia 11 Longmeadow 32-04.50 NWI 19 Weithofer, Gabriella 10 East Longmea 32-01.00 NWI 20 Motas, Zyana 11 Putnam Voc/T 32-00.50 NWI 21 Brennan, Vivian 10 East Longmea 31-06.75 NWI
​Girls Shot Put ======================================================================= Meet Record: # 42-08 1991 Kai Graves, Cathedral "11 Winner: * 36-09 5/28/2011 Sabrina Silva, Mahar Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Silva, Sabrina 11 Mahar Region 38-10.00* 10 2 Mozea, Amanda 11 Frontier 36-10.50* 8 3 Brochu, Rachel 12 Holyoke 36-03.50 6 4 Collins, Mariah 11 Southwick-To 36-02.50 5 5 Provost, Liz 12 Hoosac Valle 35-10.25 4 6 Guyon, Alyssa 09 Ludlow 34-04.00 3 7 Simonds, Liann 11 East Longmea 33-08.00 2 8 Henderson, Kesheal 10 Mohawk Trail 32-09.75 1 9 Tufano, Jenn JR Pioneer Vall 32-06.50 10 Casella, Emily 8 Athol 32-05.00 11 Mazza, Rachel 11 Agawam 31-07.75 12 Hill, Bresha 12 Putnam Voc/T 31-00.50 13 Bergeron, Hayley 12 Holyoke Cath 30-09.25 14 Henry, Dana 12 Putnam Voc/T 30-07.25 15 Mack, Alex 12 Minnechaug 30-05.75 16 Adamapolous, Ava 11 Ludlow 30-04.25 17 Gajda, Miranda 12 Hoosac Valle 30-03.00 18 Marzotto, Kelsey 11 Monument Mou 29-09.75 19 Lefebvre, Shauna 12 Hoosac Valle 29-08.50 20 Tucker, Kenya 12 East Longmea 29-07.50 21 Schmidt, Alina 12 Mohawk Trail 29-02.25 22 Wolfson-Milton, Janeia 11 Northampton 28-09.00 23 Hutchins, Madison 11 Northampton 28-00.75 24 Brown, Victoria 12 Chicopee Com 27-10.75 25 Collins, Stephanie 10 Chicopee 27-09.00 26 Butova, Shelby 10 Minnechaug 27-08.50 27 Livingston, Shelby 11 Springfield 27-04.50 28 LaCroix, Michelle 11 Chicopee 26-11.00 29 Kinsey, Abby 11 Ludlow 26-02.25 30 Discenza, Gabby 12 Longmeadow 24-09.75
​Girls Discus Throw ======================================================================= Meet Record: # 128-09 2003 Sarah Hickman, Amherst "11 Winner: * 108-11 5/28/2011 Aurora Rougeau, Mowhawk Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Silva, Sabrina 11 Mahar Region 118-03* 10 2 Provost, Liz 12 Hoosac Valle 113-01* 8 3 Mozea, Amanda 11 Frontier 104-02 6 4 Collins, Stephanie 10 Chicopee 103-05 5 5 Adamapolous, Ava 11 Ludlow 99-11 4 6 Brochu, Rachel 12 Holyoke 99-08 3 7 Collins, Mariah 11 Southwick-To 99-04 2 8 Rothermel, Jenna 10 Westfield 96-05 1 9 Kinsey, Abby 11 Ludlow 85-04 10 Simonds, Liann 11 East Longmea 84-07 11 Schmidt, Alina 12 Mohawk Trail 82-05 12 King, Heather 11 Springfield 81-07 13 Henry, Dana 12 Putnam Voc/T 80-09 14 Stefanowicz, Michelle 10 South Hadley 80-00 15 Hicks, Makayla 09 Mohawk Trail 78-03 16 Benson, Sarah 12 Frontier 77-11 17 McGarth, Kayla 11 Belchertown 77-07 18 Discenza, Gabby 12 Longmeadow 77-04 19 Long, Kalin 12 Minnechaug 73-03 20 Hill, Bresha 12 Putnam Voc/T 72-09 21 Hunt, Rachel 11 Pittsfield 66-04 -- Marzotto, Kelsey 11 Monument Mou FOUL
​Girls Javelin Throw ======================================================================= Meet Record: # 140-03 1993 Marcia Chmura, Frontier "11 Winner: * 124-11 5/28/2011 Tilly Taylor, Frontier Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Kennedy, Lauren 11 East Longmea 125-00* 10 2 Felton, Emilee 11 Turners Fall 116-08 8 3 Paton, Keri 10 Westfield 112-09 6 4 Tenczar, Jennifer 12 Chicopee 111-06 5 5 Siegel, Rachel 12 Longmeadow 107-08 4 6 Gajda, Miranda 12 Hoosac Valle 106-02 3 7 Guyon, Alyssa 09 Ludlow 105-05 2 8 Teutsch, Ioana 09 Frontier 104-02 1 9 Cox, Courtney 11 Chicopee Com 102-03 9 Mosijchuk, Julia 12 West Springf 102-03 11 Peterson, Alexis 11 Southwick-To 96-06 12 Gordon, Aaliyah 11 Springfield 93-07 13 Morris, Lydia 11 Mohawk Trail 89-10 14 Lemme, Kaylene 12 Mount Greylo 89-07 15 Berger, Sara 11 Belchertown 88-09 16 Russ, Samantha 10 Chicopee Com 88-07 17 Kotch, Erika 10 Mohawk Trail 88-04 18 Mazza, Rachel 11 Agawam 87-04 19 Martell, Mikaela 09 Southwick-To 85-08 20 oleary, caroline 12 Hampshire 84-10 21 Ness, Isabelle 09 Northampton 83-04 22 Long, Kalin 12 Minnechaug 80-01 23 Doherty, Morgan 11 Ludlow 79-00 24 Mahoney, Margret 09 Northampton 75-02 25 boucher, madison 10 Hampshire 74-07 26 Yelinek, Paula 10 Ludlow 74-04 27 Hartnett, Danielle 11 Mohawk Trail 73-04 28 Nichols, Rebecca 12 Pittsfield 72-01 29 Barnaba, Ciana 11 Monument Mou 69-06 30 Betts, Justice 12 Putnam Voc/T 67-10

​​ Back to Top =============================================================================== Girls' Team Rankings =============================================================================== 1) East Longmeadow 78.50 2) Northampton 69 3) Mount Greylock 48 4) Mohawk Trail 43.50 5) Longmeadow 43 6) Springfield Central 38 7) Frontier 37 8) Ludlow 32 9) Westfield 28 10) Mahar Regional 27.50 11) Agawam 26 12) Amherst-Pelham 24 12) Chicopee 24 14) Holyoke 23 15) Wahconah 22 16) Hoosac Valley 18 17) Minnechaug 17 18) Belchertown 16.50 19) Southwick-Tolland 15 20) South Hadley 12.50 21) Monument Mountain 9 21) Pittsfield 9 23) Turners Falls 8 24) New Leadership Charter 7 25) Springfield Sci/Tech 5 26) Taconic 4 26) Holyoke Catholic 4 26) Monson 4 29) Hampshire 3.50 30) Springfield Cathedral HS 3 31) Lenox Memorial 1.50 31) Palmer 1.50



​​​​ Boys' Running Results: Back to Top ------------------------------------------------------------------------
​Boys 100 Meter Dash ======================================================================== Meet Record: # 10.87 1992 Fred Hill, Minnechaug "11 Winner: * 11.10 5/28/2011 Caldwell Miller, New Leadership Name Year School Prelims Wind H# ======================================================================== Preliminaries 1 Nda, Dom 10 Taconic 11.43q -1.2 4 2 Lewis, Oushane 11 Springfield 11.51q -1.2 1 3 Moss, Cerious 10 HS of Commer 11.56q -0.3 2 4 Dean, Ryan 11 Holyoke 11.57q -0.7 3 5 Newmam, Charlie 11 Westfield 11.58q -1.2 1 6 Smith, Tejano 11 Springfield 11.64q -0.7 3 7 Lowe, Anthony 10 Springfield 11.75q -1.2 4 8 Roy, Chris 11 Chicopee 11.80q -0.3 2 9 Hepburn, Kevin 12 Southwick-To 11.82 -1.2 1 10 Felter, Austin 12 Hoosac Valle 11.90 -0.3 2 11 Sullivan, Max 12 HS of Commer 11.96 -1.2 1 12 Lovett, Marvin 09 New Leadersh 11.98 -1.2 1 13 Palermo, Giovanni 11 Athol 11.99 -0.3 2 14 Rushby, Matt 12 Minnechaug 11.99 -1.2 1 15 Leonard, Korey 11 Monument Mou 12.03 -1.2 4 16 Owens, Dylan 11 Amherst-Pelh 12.05 -0.7 3 17 phillips, tyler 12 Hampshire 12.07 -0.7 3 18 Kenny, Andrew 10 Minnechaug 12.08 -0.7 3 19 Glass, Derek 12 Pittsfield 12.11 -1.2 4 20 Robertson, Jon 11 Athol 12.12 -1.2 1 21 Goonan, Michael 09 Minnechaug 12.16 -1.2 1 22 Evans, Kimar 12 Springfield 12.19 -1.2 4 23 Roughgarden, Anthony 10 Minnechaug 12.25 -0.3 2 24 Williams, Alex 12 HS of Commer 12.35 -0.3 2 25 Emerson, Ian 12 Amherst-Pelh 12.39 -1.2 4 26 Kelleher, Derek 12 Chicopee Com 12.44 -0.7 3 27 Hooks, Avery 12 Springfield 12.47 -0.3 2 28 Martin, Alex 11 Westfield 12.62 -1.2 4
​Boys 100 Meter Dash ============================================================================ Meet Record: # 10.87 1992 Fred Hill, Minnechaug "11 Winner: * 11.10 5/28/2011 Caldwell Miller, New Leadership Name Year School Finals Wind Points ============================================================================ Finals 1 Nda, Dom 10 Taconic 11.12 0.3 10 2 Lewis, Oushane 11 Springfield 11.42 0.3 7 2 Newmam, Charlie 11 Westfield 11.42 0.3 7 4 Dean, Ryan 11 Holyoke 11.43 0.3 5 5 Smith, Tejano 11 Springfield 11.44 0.3 4 6 Moss, Cerious 10 HS of Commer 11.46 0.3 3 7 Lowe, Anthony 10 Springfield 11.58 0.3 2 8 Roy, Chris 11 Chicopee 11.60 0.3 1
​Boys 200 Meter Dash ======================================================================== Meet Record: # 21.46 2006 Steven Headley, Minnechaug "11 Winner: * 22.00 5/28/2011 Trent George, Mahar Name Year School Prelims Wind H# ======================================================================== Preliminaries 1 Nkamebo, Tchuijo 12 Amherst-Pelh 22.49q -0.8 4 2 Brown, Conlan 12 Amherst-Pelh 23.33q 0.4 2 3 Pelter, Ray 11 Chicopee Com 23.34q -0.3 1 4 Lewis, Oushane 11 Springfield 23.35q -0.3 1 5 Pat, Boua 10 Taconic 23.45q 0.4 2 6 Stefanik, Chris 12 Hoosac Valle 23.65q +0.0 3 7 Summers, Matthew 11 Athol 23.65q -0.3 1 8 Goonan, Michael 09 Minnechaug 23.98q -0.8 4 9 Ogunneye, Quadri 12 HS of Commer 24.07 -0.3 1 10 Chicklowski, John 12 West Springf 24.15 +0.0 3 11 hoskins, anthony 12 Hampshire 24.19 -0.8 4 12 Flores, Anthony 10 Chicopee 24.23 0.4 2 13 Brzoska, Drew 11 Chicopee Com 24.24 -0.3 1 14 Glass, Derek 12 Pittsfield 24.30 -0.3 1 15 Sliwa, Chance 11 Chicopee Com 24.36 +0.0 3 16 Talbot, Dylan 09 Frontier 24.55 0.4 2 17 Wundt, Kyle 12 Southwick-To 24.58 0.4 2 18 Jackson, Noah 10 Northampton 24.65 0.4 2 19 Willis, Joe 12 Monson 24.67 +0.0 3 20 Kerr, Bryan 12 Pittsfield 24.70 0.4 2 21 Macaulay, Chris 11 Agawam 24.82 -0.8 4 22 Schultz, Peter 12 Minnechaug 24.89 -0.8 4 23 Lawlor, Brandon 10 Chicopee Com 24.93 -0.8 4 24 hallett, preston 12 Hampshire 24.96 -0.3 1 25 Sadri, Darion 10 Pioneer Vall 25.10 -0.3 1 26 Spindler, Tyler 11 West Springf 25.11 0.4 2 27 Reilly-Wilson, Jacob 11 Chicopee 25.27 -0.8 4 28 Hooks, Avery 12 Springfield 26.00 +0.0 3
​Boys 200 Meter Dash ============================================================================ Meet Record: # 21.46 2006 Steven Headley, Minnechaug "11 Winner: * 22.00 5/28/2011 Trent George, Mahar Name Year School Finals Wind Points ============================================================================ Finals 1 Nkamebo, Tchuijo 12 Amherst-Pelh 22.48 -1.4 10 2 Pat, Boua 10 Taconic 23.16 -1.4 8 3 Brown, Conlan 12 Amherst-Pelh 23.21 -1.4 6 4 Pelter, Ray 11 Chicopee Com 23.22 -1.4 5 5 Summers, Matthew 11 Athol 23.60 -1.4 4 6 Stefanik, Chris 12 Hoosac Valle 23.79 -1.4 3 7 Goonan, Michael 09 Minnechaug 24.18 -1.4 2 8 Lewis, Oushane 11 Springfield 24.50 -1.4 1
​Boys 400 Meter Dash ========================================================================== Meet Record: # 48.84 1997 Mark Sylvander, Chicopee "11 Winner: * 50.34 5/28/2011 Trent George, Mahar Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Jacques, Nick 10 Westfield 52.06 3 10 2 Soto, Giovanni 11 Springfield 52.27 3 8 3 Sheldon, Avi 12 Northampton 52.45 3 6 4 Masiero, Nick 11 Monument Mou 52.63 3 5 5 Molenaar, Simon 12 Frontier 52.69 3 4 6 Stender, Michael 11 Amherst-Pelh 52.90 3 3 7 Botto, Joe 12 Pittsfield 52.98 3 2 8 Cabral, Michael 09 Holyoke 53.32 2 1 9 Brighenti, Tony 11 West Springf 53.34 2 10 Welch, Jim 12 East Longmea 53.59 2 11 Foster, Andrew 11 Monson 53.77 1 12 Morais, Patrick 10 Ludlow 53.82 2 13 Peretti, Chris 11 Monument Mou 54.02 2 14 McKenna, Trevor 12 South Hadley 54.32 1 15 bzdel, tanner 11 Hampshire 54.34 2 16 Purington, Lucas 09 Mohawk Trail 54.47 2 17 Knight, Brendan 12 Longmeadow 54.79 1 18 Schoolcraft, Ricky 12 Agawam 54.87 2 19 McKinney, Tanner 12 Springfield 55.01 1 20 Brewer, Scott 10 Palmer 55.94 1
​Boys 800 Meter Run ======================================================================= Meet Record: # 1:55.77 2005 Eric Nacsin, E. Longmeadow "11 Winner: * 1:57.55 5/28/2011 Alex Sullivan, Northampton Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Sullivan, Alexander 12 Northampton 1:59.69 10 2 Brunelle, Tyler 12 Holyoke 2:00.16 8 3 Andre, Mike 11 Agawam 2:00.77 6 4 Fishman, Gabe 11 Amherst-Pelh 2:01.42 5 5 Varney, Nate 12 East Longmea 2:01.47 4 6 Dowland, Greg 11 Pittsfield 2:01.63 3 7 Landry, Richard 11 Holyoke 2:01.87 2 8 Rivera, Freddie 24 Putnam Voc/T 2:01.99 1 9 Michael, Eyasu 10 HS of Commer 2:02.69 10 Taylor, Aaron 12 Mount Greylo 2:04.23 11 Mike, Wheaton 10 Taconic 2:04.25 12 rizos, dimitri 12 Hampshire 2:04.55 13 Roberts, Tyler 12 Agawam 2:04.83 14 Kiin, Eitan 11 Monument Mou 2:05.00 15 Klosek, Patrick 11 Ludlow 2:05.02 16 Abelson, Evan 12 Greenfield 2:05.78 17 Mueller, Jacob 11 Springfield 2:06.98 18 Suzor, Matt 11 Longmeadow 2:07.20 19 Bautista, Jose 11 Springfield 2:07.89 20 Landeck, Jacob 12 Minnechaug 2:08.05 21 Rode, Josh 10 Mohawk Trail 2:09.57 22 Cook, Cameron 11 Springfield 2:11.28 23 Rachmaciej, Brian 10 West Springf 2:11.72 24 Wissman, Kirby 12 Drury 2:12.11
​Boys 1 Mile Run ======================================================================= Meet Record: # 4:16.00 1978 Paul Beaulieu, Granby "11 Winner: * 4:29.31 5/28/2011 Dan Crowley, Ludlow Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Crowley, Dan 12 Ludlow 4:28.91* 10 2 Hodgins, Cody 12 Holyoke 4:29.67 8 3 Traester, James 12 Amherst-Pelh 4:31.54 6 4 Hegarty, Mark SR Springfield Cath 4:35.98 5 5 Brien, Dan 12 Pittsfield 4:38.82 4 6 Jacobson, Matthew 11 Westfield 4:40.13 3 7 Abelson, Evan 12 Greenfield 4:42.67 2 8 Dostie, Tim 11 Westfield 4:45.09 1 9 Ciempa, Travis 09 Hoosac Valle 4:46.57 10 Malinowski, John 12 Monument Mou 4:47.69 11 Fullerton, Ian 11 East Longmea 4:50.65 12 Klem, Eric 09 Wahconah 4:56.52 13 Burke, Sam SR Springfield Cath 4:57.65
​Boys 2 Mile Run ======================================================================= Meet Record: # 9:09.00 1973 Stetson Arnold, Southwick "11 Winner: * 9:43.39 5/28/2011 KC Fussell, Monson Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Carpenter, Scott 11 Lenox Memori 9:36.33* 10 2 Shea, Timothy 12 West Springf 9:43.71 8 3 Crowley, Brian 11 Ludlow 9:46.32 6 4 Coull, Jesse 12 Amherst-Pelh 9:52.21 5 5 Coates-Finke, Sam 12 Northampton 9:56.32 4 6 Croteau, Blake 11 Westfield 9:56.59 3 7 LeBlanc, Jacob 12 Ludlow 10:00.28 2 8 McAlister, Weyessa 10 Monument Mou 10:03.55 1 9 Powell, Sam 12 Holyoke Cath 10:07.16 10 Conway, Sam 10 Minnechaug 10:10.21 11 Tom, Tagliaferro 11 Pittsfield 10:12.17 12 Aucoin, Marcus 12 Greenfield 10:15.03 13 Stender, Ryan 10 Amherst-Pelh 10:15.48 14 Hill, Benjamin 09 Northampton 10:16.56 15 De La Rosa, Eugene 12 Holyoke 10:16.61 16 Cook, Cameron 11 Springfield 10:20.08 17 Mark, Rabasco 12 Taconic 10:20.65 18 Leckey, Jordan 12 Minnechaug 10:23.26 19 Garvey, Liam 10 West Springf 10:30.31 20 Mueller, Mike 10 Longmeadow 10:32.24 21 Kirby, Will 11 Mount Greylo 10:35.98 22 O'Neill, Steve 11 Monson 10:39.64 23 Domnarski, Henry 8 Palmer 10:40.28 24 Habel, Andy 8 Frontier 10:40.84 25 Egan, Sean 11 Ludlow 10:43.34 26 Godreau-Rivera, Guillerm 10 Holyoke 10:43.85 27 Herzog-Arbeitman, Abe 09 Northampton 10:45.88 28 Hare Steig, Isaac 11 Amherst-Pelh 10:46.70 29 Fenton, Jack 12 Longmeadow 10:50.25 30 Ciempa, Trevor 09 Hoosac Valle 10:53.40 31 Wilson, Logan 12 Mount Greylo 10:53.98 32 Shaw, Zabein 09 Mahar Region 10:57.75 33 barber, ian 12 Hampshire 11:01.51 34 Cruz, Artie 11 Westfield 11:05.93 35 Lee, Jonathan 11 Pittsfield 11:25.10 36 Arble, Jason 12 Holyoke 11:35.85
​Boys 110 Meter Hurdles ======================================================================== Meet Record: # 14.10 1990 Oscar Arrechea, Central "11 Winner: * 15.39 5/28/2011 Greg Copeland, Longmeadow Name Year School Prelims Wind H# ======================================================================== Preliminaries 1 Maysonete, Jaun 12 Westfield * 15.07q -0.5 2 2 Nowell, Perry 12 Springfield * 15.16q -1.1 3 3 Perry, Wycliffe 11 New Leadersh 15.83q -1.1 3 4 Perez, Edison 10 Springfield 15.84q -0.1 1 5 Williams, Dayvon 12 HS of Commer 16.05q -0.5 2 6 Benvenutti, David 12 Springfield 16.16q -0.1 1 7 Ward, Andrew 11 Minnechaug 16.25q -1.1 3 8 Cross, Keiland 12 Pittsfield 16.37q -0.1 1 9 Tremblay, Brad 12 Frontier 16.66 -1.1 3 10 Vaccaro, Tyler 11 Chicopee Com 17.08 -0.1 1 11 Kwawu, Landry 10 Springfield 17.21 -0.5 2 12 Patruno, Jay 10 South Hadley 17.41 -0.5 2 13 rogers, ryan 10 Hampshire 17.61 -0.1 1 14 Ty, Discoe 11 Pittsfield 17.69 -0.1 1 15 Provost, Alan 10 Monson 17.79 -1.1 3 16 Ells, Adam 12 Frontier 18.33 -1.1 3 17 Vyce, Alex 12 Chicopee 18.35 -0.5 2 18 Bishop, Matthew 11 West Springf 20.22 -1.1 3
​Boys 110 Meter Hurdles ============================================================================ Meet Record: # 14.10 1990 Oscar Arrechea, Central "11 Winner: * 15.39 5/28/2011 Greg Copeland, Longmeadow Name Year School Finals Wind Points ============================================================================ Finals 1 Maysonete, Jaun 12 Westfield 14.80* -0.6 10 2 Nowell, Perry 12 Springfield 15.09* -0.6 8 3 Williams, Dayvon 12 HS of Commer 15.54 -0.6 6 4 Benvenutti, David 12 Springfield 15.82 -0.6 5 5 Perez, Edison 10 Springfield 15.92 -0.6 4 6 Perry, Wycliffe 11 New Leadersh 15.97 -0.6 3 7 Cross, Keiland 12 Pittsfield 16.07 -0.6 2 8 Ward, Andrew 11 Minnechaug 16.21 -0.6 1
​Boys 400 Meter Hurdles ========================================================================== Meet Record: # 38.73 1998 Greg Devine, Central "11 Winner: * 57.18 5/28/2011 Paul Guerino, Drury Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Perez, Edison 10 Springfield 56.58* 3 10 2 Perry, Wycliffe 11 New Leadersh 57.56 3 8 3 Grasso, Ray 12 Mahar Region 57.91 3 6 4 Benvenutti, David 12 Springfield 58.30 3 5 5 Lawson, Shane 12 Minnechaug 58.53 3 4 6 Burnett, Gary 11 Amherst-Pelh 58.83 3 3 7 Parent, Dillon 10 Chicopee Com 59.16 3 2 8 Hernandez, Eddie SR Putnam Voc/T 1:00.14 2 1 9 Kotleski, Mike 10 Monument Mou 1:01.01 2 10 Provost, Alan 10 Monson 1:01.15 2 11 rigali, matt 10 Hampshire 1:01.70 2 12 Ells, Adam 12 Frontier 1:01.82 2 13 Chojnowski, Truman 12 Hoosac Valle 1:02.40 2 14 Robles, Robert 10 Chicopee Com 1:02.96 2 15 Bourdon., Adam 12 West Springf 1:02.97 1 16 Kwawu, Landry 10 Springfield 1:05.59 1 17 Axelrod-Adams, Neal 12 Northampton 1:05.67 1



​​​​ Boys' Relays: Back to Top --------------------------------------------------------------------------
​Boys 4x100 Meter Relay ========================================================================== Meet Record: # 43.33 2008 , Northampton "11 Winner: * 43.92 5/28/2011 Spfld HS of Commerce, Commerce A Williams, T Jones, L Wilson, M Sullivan School Finals H# Points ========================================================================== 1 Amherst-Pelham 43.81* 4 10 1) Clarke, Devin 12 2) Nkamebo, Tchuijo 12 3) Owens, Dylan 11 4) Brown, Conlan 12 2 HS of Commerce 43.91* 4 8 1) Williams, Alex 12 2) Jones, Tevin 12 3) Ogunneye, Quadri 12 4) Moss, Cerious 10 3 Westfield 43.97 4 6 1) Maysonete, Jaun 12 2) Newmam, Charlie 11 3) Martin, Alex 11 4) Cravet, Max 11 4 Springfield Central 44.74 4 5 1) Lowe, Anthony 10 2) Haines, Mysean 11 3) Rivas, Bryan 11 4) Smith, Tejano 11 5 Putnam Voc/Tech 44.83 4 4 1) Lowery, Wayne SO 2) Pickney, Melquawn SR 3) Harris, Rishawn JR 4) Pusey, O'Shane SR 6 Monument Mountain 45.70 2 3 1) Leonard, Korey 11 2) Storti, Connor 10 3) Wartella, Lucas 10 4) Curtin, Brendan 11 7 Athol 45.73 3 2 1) Robertson, Jon 11 2) Palermo, Giovanni 11 3) Parker, Jerry 10 4) Summers, Matthew 11 8 Hoosac Valley 45.78 4 1 1) Stefanik, Chris 12 2) Wojtaszek, Aaron 12 3) Bissaillion, Tyler 12 4) Felter, Austin 12 9 Minnechaug 45.83 3 1) Ouimet, Joshua 12 2) Kenny, Andrew 10 3) Schultz, Peter 12 4) Roughgarden, Anthony 10 10 Northampton 45.85 3 1) Jackson, Noah 10 2) Neverson, Marcus 12 3) McLaughlin, Thomas 10 4) Mam, Daniel 11 11 Frontier 45.92 3 1) Watroba, Clement 12 2) Molenaar, Simon 12 3) Skribiski, Kevin 12 4) Talbot, Dylan 09 12 Chicopee Comprehensive 46.05 4 1) Sliwa, Chance 11 2) Kelleher, Derek 12 3) Pelter, Ray 11 4) Lawlor, Brandon 10 13 Ludlow 46.33 3 1) Ferrera, John 11 2) Milos, Benjamin 11 3) Dias, Jared 12 4) Lamontagne, Jeremy 11 14 Taconic 46.64 3 1) Placido, Matt 11 2) Tyler, Kareem 11 3) Nda, Dom 10 4) Pat, Boua 10 15 Hampshire 47.04 2 1) Bzdel, Andrew 12 2) novotny, tom 12 3) hallett, preston 12 4) phillips, tyler 12 16 Longmeadow 47.08 2 1) Ishak, Dan 11 2) Brown, Matt 11 3) White, Tony 11 4) Odutola, Oluwadare 09 17 Southwick-Tolland 47.83 1 1) Wundt, Kyle 12 2) Fleming, Mike 09 3) Prewett, Taylor 12 4) Gregg, Jesse 11 18 Palmer 48.11 2 1) Theofane, Matt 12 2) Lizotte, Eric 12 3) Fredette, Joe 12 4) Sychtysz, Matt 11 19 Agawam 48.39 2 1) Riley, Nate 10 2) Marcoulier, Brian 10 3) Macaulay, Chris 11 4) Alicea, John 11 20 South Hadley 48.71 1 1) McKenna, Trevor 12 2) LaRoche, Tim 12 3) Rosario, Nicholes 11 4) Patruno, Jay 10 21 West Springfield 49.09 1 1) Chicklowski, John 12 2) Spindler, Tyler 11 3) Ulsym, Lukas 10 4) Rachmaciej, C 10 22 Wahconah 49.76 3 1) Kasten, Connor 11 2) Franco, Allan 12 3) Geyer, Matt 10 4) Cone, Clark 11 23 Pittsfield 49.95 3 1) Keefe, Ryan 11 2) Mweze, Bahati 10 3) 4) Kerr, Bryan 12 -- Holyoke DQ 1 exchange before zone 1) Evans, Justin 09 2) Dean, Ryan 11 3) Nash, Dylan 12 4) Tardy, Kris 12 -- Mount Greylock DQ 2 out of zone 2 1) Messina, Mark 09 2) Benoit, Ryan 09 3) Bishop, Nate 12 4) Astle, Richie 10
​Boys 4x400 Meter Relay ========================================================================== Meet Record: # 3:26.11 2006 , E. Longmeadow "11 Winner: * 3:34.67 5/28/2011 Monument Mountain HS, MonumentMountain A Ringler, N Masiero, J Storti, D Roy School Finals H# Points ========================================================================== 1 Northampton 3:29.72* 4 10 1) Neverson, Marcus 12 2) Sheldon, Avi 12 3) Nortonsmith, Avery 09 4) Sullivan, Alexander 12 2 Agawam 3:32.27* 4 8 1) Andre, Mike 11 2) Cote, Tristan 10 3) Montano, Matt 12 4) Schoolcraft, Ricky 12 3 Amherst-Pelham 3:34.65* 4 6 1) Stender, Michael 11 2) Schrade, Sam 11 3) Latour, John 12 4) Burnett, Gary 11 4 Monument Mountain 3:35.57 4 5 1) Peretti, Chris 11 2) Masiero, Nick 11 3) Storti, Connor 10 4) Kotleski, Mike 10 5 Ludlow 3:36.12 4 4 1) Lamontagne, Jeremy 11 2) Wegiel, Jason 10 3) Klosek, Patrick 11 4) Morais, Patrick 10 6 Frontier 3:37.93 3 3 1) Higgins, Collin 10 2) Fox, Oliver 09 3) Eve-Cowles, Tim 12 4) Talbot, Dylan 09 7 Putnam Voc/Tech 3:39.50 3 2 1) Robbins, Deshawn SR 2) Rivera, Freddie 24 3) Robbins, Rashawn SR 4) Hernandez, Eddie SR 8 East Longmeadow 3:40.01 3 1 1) Hopkins, Joe 12 2) Welch, Jim 12 3) Varney, Nate 12 4) Coughlin, Connor 11 9 Longmeadow 3:40.27 3 1) Garrity, Mike 12 2) Suzor, Matt 11 3) Ahearn, Pat 11 4) Knight, Brendan 12 10 HS of Commerce 3:41.14 3 1) Vitalian, Jordan 10 2) Coleman, Martavius 09 3) Williams, Dayvon 12 4) Michael, Eyasu 10 11 Holyoke 3:41.39 3 1) Cabral, Michael 09 2) Elkins, Jacob 10 3) Tardy, Tyler 09 4) Camby, Adonis 10 12 Westfield 3:41.45 2 1) Bellows, Jacob 12 2) Jacques, Nick 10 3) Monette, Patrick 11 4) Santangello, Jacob 11 13 Mahar Regional 3:43.07 4 1) Simmons, Will 12 2) Godette, Travon 12 3) Shaw, Zabein 09 4) Grasso, Ray 12 14 Southwick-Tolland 3:43.23 4 1) Hepburn, Kevin 12 2) Collins, Jonathan 09 3) Prewett, Taylor 12 4) Gregg, Jesse 11 15 Springfield Central 3:43.65 3 1) Bailey, Achim 11 2) McKinney, Tanner 12 3) Kapet, Damond 09 4) Nowell, Perry 12 16 Hampshire 3:45.78 2 1) brasil, kevin 10 2) rigali, matt 10 3) rizos, dimitri 12 4) bzdel, tanner 11 17 Holyoke Catholic 3:46.03 3 1) Davies, Ian 12 2) Powell, Sam 12 3) Valcourt, Brett 12 4) Lewicki, Trevor 11 18 Mohawk Trail 3:46.08 2 1) Jones, Jerimiah 11 2) Schwartz, Bryan 11 3) Purington, Lucas 09 4) Doty, Andrew 09 19 Springfield Sci/Tech 3:46.91 1 1) Greenidge, Carlito 11 2) Brunson, Joshua 11 3) Ortiz, Carlos 11 4) Soto, Giovanni 11 20 Chicopee Comprehensive 3:47.87 2 1) Brzoska, Drew 11 2) Hebert, John 12 3) Robles, Robert 10 4) Achorn, Nathan 12 21 Minnechaug 3:49.45 2 1) Weisse, Drew 10 2) Leckey, Paul 10 3) Ward, Andrew 11 4) Lawson, Shane 12 22 Springfield Cathedral HS 3:51.48 2 1) Burke, Sam SR 2) Sarno, Genaro SO 3) Kim, Tony JR 4) Hegarty, Mark SR 23 Wahconah 3:52.07 1 1) Ivanowski, Nate 12 2) Sears, Zach 12 3) Schmidt, Karl 12 4) Pullano, Jeff 09 24 Chicopee 3:52.20 2 1) 2) Palacio, Sebastian 10 3) Cooley, Stephen 11 4) Vasquez, Alexander 11 25 Lenox Memorial 3:53.38 1 1) Lomaglio, Eric 10 2) Woodger, Andy 11 3) Carpenter, Scott 11 4) Jarck, Nick 10 26 Pittsfield 3:54.01 4 1) Patricelli, Mike 12 2) Tagliaferro, Tom 12 3) Kaufmann, Yonaton 11 4) Gilmore, Matt 11 27 Palmer 3:54.12 1 1) Theofane, Matt 12 2) Domnarski, Henry 8 3) Lizotte, Eric 12 4) Brewer, Scott 10 28 South Hadley 3:56.88 1 1) Rosario, Nicholes 11 2) Ely, Robert 12 3) Rainaud, Jeff 11 4) LaRoche, Tim 12 29 Belchertown 4:02.04 1 1) Burns, Bill 12 2) LeBrun, John 10 3) Griffin, Noah 09 4) Comeau, Kevin 12 30 West Springfield 4:09.87 2 1) Bourdon, Adam 12 2) Brighenti, Tony 11 3) Ulsym, Lukas 10 4) Rachmaciej, Manny 11
​Boys 4x800 Meter Relay ======================================================================= Meet Record: # 8:16.60 2002 , Amherst "11 Winner: * 8:26.36 5/28/2011 Northampton HS, Northampton H Hunter, T Callahan, I Lutz, S Coates-Finke School Finals Points ======================================================================= 1 Amherst-Pelham 8:21.18* 10 1) Coull, Jesse 12 2) Evans, Connor 09 3) Traester, James 12 4) Fishman, Gabe 11 2 Pittsfield 8:22.49* 8 1) Dowland, Greg 11 2) Botto, Joe 12 3) Brien, Dan 12 4) Peter, Wilke 12 3 Holyoke 8:22.85* 6 1) Landry, Richard 11 2) Brunelle, Tyler 12 3) De La Rosa, Eugene 12 4) Hodgins, Cody 12 4 Ludlow 8:32.62 5 1) Crowley, Brian 11 2) LeBlanc, Jacob 12 3) Skaza, Peter 10 4) Crowley, Dan 12 5 Frontier 8:41.79 4 1) Downie, Keegan 12 2) Marmeno, Ky 12 3) Ian, Blight 09 4) Dewey, Jeff 12 6 Monument Mountain 8:43.17 3 1) Morton, Logan 11 2) Kiin, Eitan 11 3) Meyers, Rowan 09 4) Malinowski, John 12 7 Northampton 8:49.86 2 1) Axelrod-Adams, Neal 12 2) Dean, Ryan 12 3) Hill, Benjamin 09 4) Coates-Finke, Sam 12 8 Chicopee Comprehensive 8:54.31 1 1) Remillard, Andre 11 2) Byrnes, Patrick 09 3) Schofield, Tyler 11 4) Parent, Dillon 10 9 Mohawk Trail 8:57.58 1) Olynak, Cam 8 2) Rode, Josh 10 3) Shearer, Eli 8 4) Wheeler, Evan 09 10 Minnechaug 9:00.61 1) Conway, Sam 10 2) Leckey, Jordan 12 3) VanBeaver, John 12 4) Landeck, Jacob 12 11 West Springfield 9:04.44 1) Rachmaciej, Brian 10 2) Garvey, Liam 10 3) Drohan, Thomas 10 4) Shea, Timothy 12 12 Springfield Central 9:05.51 1) Janiszewski, Boguslaw 11 2) Hernandez, Christopher 09 3) Kapet, Damond 09 4) Mueller, Jacob 11 13 Westfield 9:06.68 1) Laplante, Kyle 12 2) 3) Dostie, Tim 11 4) Croteau, Blake 11 14 Wahconah 9:10.05 1) Mazeau, Chris 12 2) White, Shamus 09 3) Kowalczyk, Kevin 10 4) Stevens, Alex 11 15 Longmeadow 9:10.48 1) 2) Mueller, Mike 10 16 Mount Greylock 9:13.00 1) 2) Hadley, Josh 12 3) Kirby, Will 11 4) Taylor, Aaron 12 17 Taconic 9:16.54 1) Perro, Shaun 12 2) 3) Schmidt, Tim 11 4) Mark, Rabasco 12 18 East Longmeadow 9:19.25 1) Besser, Scott 11 2) Fullerton, Ian 11 3) Sunter, Brady 11 4) Sarker, Gourab 11 19 Hoosac Valley 9:21.89 1) Ciempa, Travis 09 2) Chojnowski, Truman 12 3) Ciuk, Jacob 12 4) Ciempa, Trevor 09 20 Agawam 9:23.91 1) Cecchi, Joe 11 2) Rieker, Patrick 10 3) Urban, Kevin 11 4) Asselin, Weston 09 21 Hampshire 9:28.95 1) preston, ben 10 2) bean, kyle 10 3) rizos, yiannis 10 4) barber, ian 12 22 Belchertown 9:29.78 1) Doming, Troy 11 2) Funk, Aaron 10 3) Burns, Bill 12 4) Cody, Jon 10 23 Lenox Memorial 10:05.66 1) Darbey, Sam 09 2) McNinch, Connor 8 3) Woodger, Andy 11 4) Tagole, Josh 10



​​​​ Boys' Field Results: Back to Top -----------------------------------------------------------------------
​Boys High Jump ======================================================================= Meet Record: # 6-09.50 2002 Miguel Bonilla, Sci Tech "11 Winner: * 6-06 5/28/2011 Juwan Daniels-Dyer, Holyoke '12 Winner: ^ 6-04 5/26/2012 Kory Breiwick, Greenfield Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Breiwick, Kory 12 Greenfield 6-04.00^ 10 2 Niemiec, Alex 11 Chicopee Com J6-04.00^ 8 3 Godette, Travon 12 Mahar Region J6-04.00^ 6 4 Tremblay, Brad 12 Frontier J6-04.00^ 5 5 Roy, Chris 11 Chicopee J6-04.00^ 4 6 Lewicki, Trevor 11 Holyoke Cath 6-02.00 3 7 Varney, Nate 12 East Longmea 6-00.00 2 8 Barrett, Michael 10 Minnechaug 5-10.00 0.50 8 Lacoy, Evan 10 Pioneer Vall 5-10.00 0.50 10 Laramee, Jason 10 Monument Mou J5-10.00 11 Clements, Jacob 11 Minnechaug J5-10.00 11 Cusson, Travis 11 Springfield J5-10.00 13 Cross, Keiland 12 Pittsfield J5-10.00 13 Williams, Dayvon 12 HS of Commer J5-10.00 15 Smith, Tejano 11 Springfield 5-08.00 16 Hennessey, Killian 12 Longmeadow J5-08.00 17 hoskins, anthony 12 Hampshire J5-08.00 18 Nortonsmith, Avery 09 Northampton 5-06.00 19 Stanikmas, Justin 10 Agawam J5-06.00 -- Collins, Jonathan 09 Southwick-To NH -- Meyers, Rowan 09 Monument Mou NH -- Ahearn, Pat 11 Longmeadow NH -- Masiero, Nick 11 Monument Mou NH
​Boys Pole Vault ======================================================================= Meet Record: # 14-03 2011 Greg Copeland, Longmeadow "11 Winner: * 14-03 5/28/2011 Greg Copeland, Longmeadow Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Tereso, Kyle 11 Chicopee 13-00.00 10 2 Popusoi, Vladimir 10 Greenfield 12-06.00 8 3 Roberts, Tyler 12 Agawam J12-06.00 6 4 Stearley, Devon 11 Chicopee Com 12-00.00 5 5 Delisle, Patrick 11 Chicopee J12-00.00 4 6 Lloyd, Brendan 10 Monson J12-00.00 3 7 Dominique, Wes 12 Ludlow J12-00.00 2 8 Eve-Cowles, Tim 12 Frontier 11-06.00 0.50 8 Sylvan, Nate 12 Amherst-Pelh 11-06.00 0.50 10 Vacarciuc, Radion 8 Greenfield 11-00.00 11 Cooley, Stephen 11 Chicopee J11-00.00 11 Cote, Jake 11 Belchertown J11-00.00 13 Donnelly, Chris 12 Chicopee J11-00.00 14 Berube, Ned 12 Longmeadow J11-00.00 15 Asselin, Weston 09 Agawam 10-06.00 16 hoskins, anthony 12 Hampshire J10-06.00 17 Marshall, Camden 11 Mahar Region 10-00.00 17 Simmons, Will 12 Mahar Region 10-00.00 -- Roughgarden, Anthony 10 Minnechaug NH -- Koerner, Alex 12 Longmeadow NH -- Ferrera, John 11 Ludlow NH
​Boys Long Jump ============================================================================ Meet Record: # 23-08 1959 Fred Lewis, Tech "11 Winner: * 22-01 5/28/2011 Wes Calhoun, South Hadley Name Year School Finals Wind Points ============================================================================ 1 phillips, tyler 12 Hampshire 21-01.50 NWI 10 2 Jones, Tevin 12 HS of Commer 20-10.50 NWI 8 3 Stacey, Brian 12 Belchertown 20-08.50 NWI 6 4 Roy, Chris 11 Chicopee 20-08.00 NWI 5 5 Barbeito, Quinn 11 Westfield 20-03.50 NWI 4 6 Brown, Conlan 12 Amherst-Pelh 20-00.00 NWI 3 7 Vyce, Alex 12 Chicopee 19-11.00 NWI 2 8 Tardy, Kris 12 Holyoke 19-10.25 NWI 1 9 Dean, Ryan 11 Holyoke 19-07.50 NWI 10 Mam, Daniel 11 Northampton 19-03.00 NWI 11 Vaccaro, Tyler 11 Chicopee Com 18-10.50 NWI 12 bzdel, tanner 11 Hampshire 18-10.25 NWI 13 Cusson, Travis 11 Springfield 18-09.00 NWI 14 Benvenutti, David 12 Springfield 18-07.50 NWI 15 Storti, Connor 10 Monument Mou 18-05.25 NWI 16 Skribiski, Kevin 12 Frontier 18-05.00 NWI 17 Achorn, Nathan 12 Chicopee Com 18-03.00 NWI 18 Lewicki, Trevor 11 Holyoke Cath 18-01.50 NWI 18 Greenidge, Carlito 11 Springfield 18-01.50 NWI 20 Rushby, Matt 12 Minnechaug 18-01.00 NWI 21 Simmons, Will 12 Mahar Region 17-11.00 NWI 22 Schultz, Peter 12 Minnechaug 17-04.00 NWI 23 Latour, John 12 Amherst-Pelh 17-01.50 NWI 24 Nowell, Perry 12 Springfield 16-00.50 NWI
​Boys Triple Jump ============================================================================ Meet Record: # 47-06 2004 Travis Suber, Longmeadow "11 Winner: * 47-03.50 5/28/2011 Tchuijo Nkamebo, Amherst-Pellham Name Year School Finals Wind Points ============================================================================ 1 Nkamebo, Tchuijo 12 Amherst-Pelh 45-10.25 NWI 10 2 Jones, Tevin 12 HS of Commer 41-11.00 NWI 8 3 Williams, Darryl 12 Springfield 41-08.50 NWI 6 4 Grasso, Ray 12 Mahar Region 41-07.25 NWI 5 5 Pelter, Ray 11 Chicopee Com 41-06.75 NWI 4 6 Watt, Brandon 10 Ludlow 41-03.50 NWI 3 7 Haines, Mysean 11 Springfield 40-11.75 NWI 2 8 Rushby, Matt 12 Minnechaug 40-09.50 NWI 1 9 Stacey, Brian 12 Belchertown 40-04.50 NWI 10 Perez, Edison 10 Springfield 40-03.50 NWI 11 Barbeito, Quinn 11 Westfield 40-01.25 NWI 12 Felter, Austin 12 Hoosac Valle 39-02.25 NWI 13 Doty, Andrew 09 Mohawk Trail 39-00.00 NWI 14 Farah, Fahmi 11 Amherst-Pelh 38-09.50 NWI 15 Glass, Derek 12 Pittsfield 38-06.25 NWI 16 Vyce, Alex 12 Chicopee 37-11.50 NWI
​Boys Shot Put ======================================================================= Meet Record: # 57-02 1969 Jim Woodward, Tantasqua "11 Winner: * 44-11.25 5/28/2011 Robert White, Ludlow Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Lozada, Donovan 11 Chicopee 47-01.50* 10 2 Hill, Devaughn 12 Longmeadow 45-00.00* 8 3 Lucia, Anthony 12 South Hadley 44-01.50 6 4 Watroba, Clement 12 Frontier 44-00.50 5 5 Lockett, Shawn 11 Springfield 43-08.25 4 6 Guzman, Manny 11 Chicopee Com 43-02.25 3 7 McInerney, James 12 Chicopee 42-11.25 2 8 Dennis, Tyree 11 Holyoke 41-08.50 1 9 Fisher, Ives 12 Northampton 41-02.50 10 Garcia, Brian 11 Chicopee Com 40-10.25 11 Subocz, Alex 12 Northampton 40-08.50 12 Hoeckh, Derek 11 Ludlow 40-05.50 13 Whitman, Joseph 11 Mahar Region 40-03.50 14 Marconi, Dominic 10 Holyoke Cath 39-10.00 15 Bean, Colin 12 Wahconah 39-07.50 16 galica, ben 12 Hampshire 36-10.25
​Boys Discus Throw ======================================================================= Meet Record: # 170-10 2005 Haniyf Carr, Amherst "11 Winner: * 138-04 5/28/2011 Dennis Dermody, Hoosac Valley Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Hill, Devaughn 12 Longmeadow 140-05* 10 2 Betsold, Greg 11 Pioneer Vall 135-08 8 3 McInerney, James 12 Chicopee 135-03 6 4 Denny, Khalid 11 West Springf 133-03 5 5 Latour, John 12 Amherst-Pelh 133-02 4 6 Ehlen, Nick 12 Mahar Region 126-07 3 7 Perry, Hanief JR Putnam Voc/T 120-11 2 8 Schmidt, Tim 12 Southwick-To 120-03 1 9 Catlin, Tyler 12 Amherst-Pelh 119-06 10 Arvanitits, Keith 12 Chicopee Com 118-01 11 Coons, Steve 11 Hoosac Valle 115-11 12 Kays, Tyler 12 Wahconah 107-10 13 Nichols, Dean 12 Wahconah 106-04 14 Hicks, Juquan 12 Springfield 94-01
​Boys Javelin Throw ======================================================================= Meet Record: # 208-04 1977 Al Pergraro, Cathedral "11 Winner: * 171-07 5/28/2011 AJ Cummings, West Springfield Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Godette, Travon 12 Mahar Region 166-05 10 2 White, Tony 11 Longmeadow 160-05 8 3 Graham, Brent 12 Northampton 156-06 6 4 Szczepaniak, Joey 10 Wahconah 151-08 5 5 Achorn, Nathan 12 Chicopee Com 149-02 4 6 Fredette, Joe 12 Palmer 148-06 3 7 Donelan, Patrick 12 Mahar Region 147-03 2 8 Page, Leroy 10 Mohawk Trail 146-01 1 9 Dias, Jared 12 Ludlow 145-02 10 Ogulewicz, Nathan 12 Northampton 143-00 11 Molenaar, Simon 12 Frontier 139-11 12 Dupont, Jesse 11 Monument Mou 137-08 13 Murphy, Jared 12 Northampton 136-00 14 Nichols, Dean 12 Wahconah 133-08 15 Doty, Andrew 09 Mohawk Trail 133-04 16 Glabach, John 12 Greenfield 126-11 17 Gungor, Aybars 11 Amherst-Pelh 125-08 18 Glidden, Nathan 12 West Springf 117-05 -- McBurnie, Russell 12 Mahar Region FOUL

Back to Top =============================================================================== Boys' Team Rankings =============================================================================== 1) Amherst-Pelham 81.50 2) Springfield Central 53 3) Westfield 44 3) Chicopee 44 5) Northampton 38 6) HS of Commerce 33 7) Ludlow 32 7) Chicopee Comprehensive 32 7) Holyoke 32 7) Mahar Regional 32 11) Longmeadow 26 12) Frontier 21.50 13) Agawam 20 13) Greenfield 20 15) Pittsfield 19 16) Taconic 18 16) Springfield Sci/Tech 18 18) Monument Mountain 17 19) West Springfield 13 20) New Leadership Charter 11 21) Lenox Memorial 10 21) Putnam Voc/Tech 10 21) Hampshire 10 24) Pioneer Valley 8.50 24) Minnechaug 8.50 26) East Longmeadow 7 27) Belchertown 6 27) Athol 6 27) South Hadley 6 30) Wahconah 5 30) Springfield Cathedral HS 5 32) Hoosac Valley 4 33) Holyoke Catholic 3 33) Palmer 3 33) Monson 3 36) Southwick-Tolland 1 36) Mohawk Trail 1